Głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest utrzymywanie skóry suchej poprzez absorpcję z powierzchni skóry wilgoci i wydalanie jej do kolejnej warstwy ubioru. Bielizna może być wykonana z różnych materiałów i może służyć do różnych rodzajów aktywności outdoorowej. W poniższym artykule skupimy się na bieliźnie wykonanej z wełny merynosowej.
O bieliźnie termoaktywnej pisaliśmy już wcześniej, jeśli chcesz przypomnieć sobie jej zalety, to koniecznie sprawdź ten wpis.
Dlaczego z wełny? Włókno wełny pozyskiwane z owiec merynosów (specjalnego gatunku owiec australijskich i nowozelandzkich) posiada właściwości, dzięki którym doskonale sprawdza się jako materiał do produkcji odzieży na wszelkie, także ekstremalne warunki atmosferyczne.
Po pierwsze, wełna posiada naturalną zdolność do termoregulacji. W mikroskali włókno wełny potrafi się skurczyć lub wydłużyć, tym samym gromadzi ono w swojej strukturze więcej ciepła albo wydala je na zewnątrz.
Po drugie, wełna grzeje nawet jeśli jest mokra, dlatego dobrze sprawdza się w niższych temperaturach. Wełna posiada także naturalne właściwości antybakteryjne, a co za tym idzie – nie pochłania przykrych zapachów, nawet podczas kilkudniowej eksploatacji.
Ze względu na wyżej wymienione cechy, bielizna wykonana z wełny merynosowej idealnie nadaje się do aktywności o średnim i niskim stopniu intensywności.
Dziś przyjrzymy się kilku najpopularniejszym wersjom wełnianej bielizny norweskiego producenta – Devold.
W tej bardzo uniwersalnej wersji znajdziemy bieliznę, która jako pierwsza warstwa odzieży doskonale sprawdzi się podczas aktywności w temperaturach dodatnich. Atutem wersji Sport lub Multisport jest przede wszystkim ogromna wszechstronność. Nadaje się zarówno do uprawiania turystyki plecakowej, kajakarstwa, różnych sportów o umiarkowanej intensywności, jak i do użytku codziennego. Idealnie sprawdza się w każdej konfiguracji: zarówno jako pierwsza z trójwarstwowego systemu ubioru, jak i jedyna warstwa na ciele – jeśli warunki są ciepłe i suche.
W porównaniu z linią Multisport, linia Active jest bardziej złożona. Przede wszystkim ma dwuwarstwową budowę. Wewnętrzną warstwę (stykającą się z ciałem) stanowią syntetyczne włókna poliamidowe, które poprzez posiadanie kanalików powietrza, bardzo dobrze odprowadzają wilgoć z powierzchni skóry. Kolejną warstwą jest oczywiście wełna merino z domieszką poliamidu, mająca za zadanie izolację termiczną, a także odbiór wilgoci z warstwy wewnętrznej oraz jej odparowanie. Taka budowa czyni bieliznę z serii Active doskonałą do uprawiania turystyki i sportów o nieco wyższym współczynniku intensywności, także w temperaturach wyraźnie ujemnych, np. turystyki wysokogórskiej w warunkach zimowych. Włókno poliamidowe zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne, dlatego spokojnie można używać serii Active pod obciążeniem dużego plecaka.
Bielizna w wariancie Expedition to opcja na najbardziej ekstremalne warunki termiczne. Posiada dwuwarstwową budowę. Część wewnętrzna jest wykonana całkowicie z wełny, a zewnętrzna w 90% z wełny i 10% z syntetycznego poliamidu, który uodparnia bieliznę na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na podwójną warstwę wełny merynosowej, ten rodzaj bielizny sprawdzi się jako „base layer” w temperaturach sięgających nawet minus 50 stopni Celsjusza. Znajdzie więc zastosowanie w turystyce zimowej, podczas ekspedycji polarnych, w myślistwie, wędkarstwie, a także w nurkowaniu. W przypadku stosowania jej w temperaturach dodatnich często pozwala na rezygnację z warstwy ociepliny. Wówczas na samą bieliznę wystarczy założyć softshell lub kurtkę, aby w temperaturze około 0 stopni móc prowadzić aktywność. Co więcej, stylistyka tej bielizny niewiele różni się od zwykłej bluzki. Co za tym idzie – można jej używać nawet na co dzień!
Jak widać, oferta bielizny Devold jest po prostu olbrzymia i można zaryzykować stwierdzenie, że każdy coś dla siebie znajdzie. Warto dodać, że bielizna wykonana z wełny merynosowej ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, więc może być używana także przez alergików.
Przez wzgląd na bardzo cienkie włókno (18,7 mikrona) efekt „gryzienia” praktycznie nie występuje. Komfort używania bielizny wykonanej z wełny merynosowej zdecydowanie przewyższa bieliznę wykonaną z włókien syntetycznych. Zastanów się, jaki rodzaj aktywności lubisz najbardziej i wybierz coś dla siebie!
Redaktor: Mateusz KoniecznyUwielbia podróżować – zwłaszcza na Bałkany lub Wschód – po to, by zjeść coś, czego jeszcze nie jadł i wypić coś, czego nigdy nie pił. Chyba, że jedzie w góry – wtedy może nie jeść i nie pić, żywi się widokami i powietrzem. Z wykształcenia etnolog, co z pewnością mocno wpłynęło na jego sposób postrzegania spotykanych w drodze osób i kultur. Do internetu wdzwaniał się już w roku 2000, a w 2001 założył pierwszego bloga. |