Planując trekking musisz upewnić się, że masz odpowiednią odzież, która będzie nie tylko dostosowana do rodzaju aktywności, ale również potencjalnych zmian pogody. W szczególnie gdy wybieramy się w góry, gdzie pogoda może zmieniać się szybko i to kilka razy dziennie.
Gdy robi się cieplej lub zimniej również ty będziesz musiał zakładać lub zdejmować z siebie kolejne warstwy ubrań. Bielizna termiczna, czyli tzw. warstwa bazowa jest zawsze pierwsza, niezależnie od tego co robisz i gdzie się wybierasz. O co z nią chodzi i dlaczego jest taka ważna? Przeczytaj ten blog!
Warstwa bazowa, to rzeczy najbliżej ciała, które powinny przez cały dzień pełnić funkcję „drugiej skóry”. Pierwsza warstwa nie tylko zapewnia ciepło, ale również odprowadza pot, zapewniając uczucie ciepła i komfortu. Wybierając odzież bazową upewnij się, że przylega ona ściśle do ciała, a jednocześnie zapewnia swobodę ruchów – nie ulegaj jednak pokusie by kupować rzeczy o dwa rozmiary mniejsze (szczególnie w przypadku zakupów online).
Zacznijmy od tego, że odpowiedni materiał to taki, który odprowadza wilgoć na powierzchnię. Jest to szczególnie ważne, ponieważ podczas aktywności fizycznej produkujesz więcej potu niż zwykle. Jeśli skóra pozostanie wilgotna zacznie się wychładzać lub powstaną na niej otarcia. Bielizna termo jest dostępna w dwóch wariantach: syntetycznej i naturalnej (z wełny merynosów). Czasem używa się obu tych materiałów jednocześnie. Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom każdego z nich! Z pewnością nie zakładaj jako warstwy bazowej rzeczy w 100% bawełnianych - nie odprowadzą one potu na zewnątrz, a w efekcie spowodują wychłodzenie organizmu.
Syntetyczne koszulki oraz kalesony termiczne są na ogół tańsze i częściej spotykane w różnych sklepach – dobrej jakości odzież syntetyczna jest lekka, szybkoschnąca i zapewnia doskonałe odprowadzanie wilgoci. Są więc idealne do aktywności, które wymagają wysiłku fizycznego. Sprawdzają się podczas jazdy na nartach, rowerze czy snowboardzie. Dodatkowo tkaniny syntetyczne mocniej uciskają mięśnie. Właśnie dlatego z tego materiału wykonuje się spodenki czy rękawy kompresyjne. Wadą tkanin syntetycznych jest to, że nie są one naturalnie antybakteryjne. Oznacza to, że zapach potu zostanie w nich zatrzymany, co sprawi, że będą raczej śmierdzieć, chyba że zostaną natychmiast wyprane. Dodatkowo jeśli kupisz grubszą, ale syntetyczną bieliznę termiczną nie będzie ona naturalnie grzała tak dobrze jak wersja z wełny merynosów. Jeżeli jednak to dla Ciebie nie problem koniecznie sprawdź bieliznę termiczną od Brubeck.
Wełna merynosowa jest jednym z najcieplejszych naturalnych materiałów, dlatego jest bardzo często wybierany jako tkanina odzieży termo aktywnej. Dodatkowo merino reguluje temperaturę ciała, zapewniając ciepło i zapobiegając przegrzaniu – jest więc idealna podczas pieszych wędrówek. Małe kieszonki powietrzne odprowadzają nadmiar ciepła z ciała, zatrzymując ciepło we włóknach. Wełna merynosowa jest również naturalnie antybakteryjna, więc zapach ciała nie będzie przylegał do tkaniny, a także posiada naturalną ochronę przed promieniowaniem UV. Włókna wełny są nieścierne i odpowiednie dla osób o wrażliwej skórze. Jedyną wadą wełny merynosów jest jednak to, że schnie dłużej i jest droższa niż tkaniny syntetyczne (płacisz jednak za to, co dostajesz). Koniecznie więc sprawdź wybór bielizny termicznej z wełny merynosów na naszej stronie.
Wybierając bieliznę termiczną warto zastanowić się nad jej grubością – weź pod uwagę zarówno swój metabolizm jak i poziom aktywności. Jeżeli jesteś „zmarzluchem” wybierz grubszy model, jeśli jednak trenujesz biegi na nartach w drużynie narodowej, warto wybrać lżejszy model. Większość firm produkuje bieliznę termo w 3 grubościach:
Oczywiście możemy spotkać jeszcze odzież „ultralekką” na ekstremalne ciepło oraz „ekspedycyjną” na kilkudziesięciostopniowe mrozy. Pamiętaj jednak, że głównym zadaniem warstwy bazowej jest odprowadzanie wilgoci. Grubsze warstwy z pewnością dodadzą trochę ciepła, jednak to warstwa środkowa jest głównym strażnikiem ciepła.
Tak! Warstwa bazowa może być noszona jako pojedyncza warstwa lub pod inną odzieżą. Aby zapewnić maksymalne ciepło w mroźne zimowe dni, zalecamy zastosowanie systemu 3-warstwowego, w którym zaczynasz od warstwy podstawowej, dodajesz warstwę środkową (polar lub wełniany sweter) i kończysz warstwą zewnętrzną (np. softshell).
Nadal musisz nosić bieliznę, ale jeżeli chodzi o koszulki czy legginsy to zakładanie ich pod bieliznę termiczną mija się z celem. Warstwa bazowa ma przylegać jak najbliżej ciała - Im lepsze dopasowanie, tym skuteczniejsze będzie odprowadzanie wilgoci z ciała, zapewniając wygodę i suchość.
Redaktor: Natalia PerlińskaArtystka Woda Góry Las! Wszystkie wzory na koszulkach, plakietkach, grafiki w naszym internecie tworzy właśnie ona. Niesamowicie kreatywna i uzdolniona, a przy tym bardzo pozytywna i pomocna. Poza byciem grafikiem działa w harcerskich zespołach promocji. Co może robić grafik w wolnym czasie? Podróżuje i rysuje! Prezentuje swoje dzieła i przygody na Instagramie. |