Dziś mamy dla Was trochę historii, ale obiecujemy, że nie będzie nudna. Wiecie, jak doszło do tego, że pomysł na skauting dotarł z Wielkiej Brytanii do Polski? O tym opowiemy Wam w poniższym wpisie.
Zanim przejdziemy do samego harcerstwa, sięgnijmy jeszcze nieco dalej w przeszłość – do początków samego skautingu. Twórcą idei tego ruchu jest brytyjski wojskowy, generał Robert – Baden Powell. Swoje pomysły na pracę z młodzieżą i wychowanie spisał w książce pod tytułem „Skauting for boys” („Skauting dla Chłopców”). Właśnie za sprawą tej książki oraz niepunktualności pewnego adepta Polskiej Armii pomysł na skauting zawędrował aż do naszego kraju…
Tym „spóźnialskim” był Andrzej Małkowski. Został on ukarany za swoje występki nakazem przetłumaczenia na język polski książki „Skauting for boys”. Działo się to w 1909 roku, rok po ukazaniu się tego „podręcznika skautingu” stworzonego przez Baden–Powella. To przymusowe zapoznaniu się z jej treścią zainspirowało Małkowskiego do stworzenia organizacji skautowej na ziemiach polskich.
„Skauting for boys” - gen. R. Baden-Powell | Czasopismo "Skaut" |
Idee opisane przez Baden–Powella były zgodne z jego światopoglądem. Chciał propagować je wśród młodzieży, za pomocą metody skautowej. Uważał, że w ten sposób będzie można pozytywnie wpłynąć na wychowanie i rozwój młodych ludzi. Chciał, by skautowy sposób życia był alternatywą dla złych nawyków, których wtedy wśród młodzieży nie brakowało.
W roku 1911, we Lwowie zdecydowano, by na ziemiach polskich utworzyć skauting. Taką właśnie datę przyjmuje się za początek ruchu harcerskiego w Polsce. Przeprowadzony został wtedy pierwszy kurs instruktorski, powołano Komendę Skautową. Również w 1911 roku Małkowski stworzył pierwsze drużyny harcerskie. Początkowo były to drużyny męskie, nieco później drużynę żeńską założyła Olga Drahonowska ( z którą Małkowski ożenił się dwa lata później).
Andrzej Małkowski aktywnie propagował harcerstwo, rozpoczął wydawanie czasopisma „Skaut”, napisał też pierwszą polską książkę o skautingu – „Scouting jako system wychowania młodzieży”. Po przeprowadzce do Zakopanego wraz z żoną Olgą tworzył tam prężnie działające skautowe środowisko.
Andrzej Małkowski | Olga Drahonowska-Małkowska |
W trakcie I wojny światowej małżeństwo Małkowskich było zmuszone opuścić Zakopane. Andrzej Małkowski miał dostać się do Odessy, by tam dołączyć do polskich oddziałów wojskowych. Statek, na którym tam zmierzał, zatonął po wpłynięciu na minę. W katastrofie tej zginęło 476 osób. Małkowski był jedną z nich, zginął w nocy 15/16 stycznia 1919 r. w wieku zaledwie 31 lat.
Redaktor: Natalia BecelaPo kilkuletniej przerwie znowu w załodze Woda Góry Las. Osoba z kreatywnym umysłem i twórczymi zdolnościami. Za sprawą tego połączenia wiele swoich pomysłów przekuwa w rzeczywistość. Instruktorka, z-ca komendanta Organizacji Harcerskiej „Rodło”. W wolnych chwilach czyta książki, jeździ na rowerze lub – jeśli są to chwile nieco dłuższe – wyjeżdża w góry. |