Obóz harcerski to zdecydowanie przygoda życia dla wszystkich jego uczestników, ale także duże wyzwanie organizacyjne dla kadry. To również szansa na rozwój umiejętności przywódczych, współpracy i samodzielności. Jednak, aby cały przebiegł sprawnie i bezpiecznie warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Oto kilka rzeczy o których koniecznie musisz pamiętać organizując obóz harcerski pod namiotami.
Wybór odpowiedniego miejsca to klucz do udanego obozu. Upewnij się, że teren jest bezpieczny, łatwo dostępny i spełnia wszystkie wymagania związane z przepisami państwowymi i organizacyjnymi. Obóz powinien być zlokalizowany z dala od obiektów uciążliwych dla otoczenia oraz z dala od wód zalewowych. Wielkość terenu powinna umożliwić swobodne rozbicie obozu, ale również swobodne rozmieszczenie części sanitarnej i kuchni.
Namioty należy ustawiać jedynie w miejscach bezpiecznych, suchych, osłoniętych od wiatru, umożliwiających swobodny odpływ wód opadowych. Odległość między namiotami powinna umożliwiać swobodne przejście. Każdy namiot powinien być kompletnie olinowany, a sąsiadujące ze sobą namioty nie mogą być połączone wspólnymi linami. Zarówno podczas rozstawiania obozowiska, jak i umieszczenia poszczególnych jego członków wewnątrz namiotów należy mieć na uwadze ich komfort.
Miejsca do spania (kanadyjki, łóżka polowe lub prycze) powinny być ustawione tak, aby zachować swobodny dostęp dla każdej osoby przynajmniej z jednej strony. Zwróć również uwagę na to, czy Wasze namioty posiadają podłogę. Jeżeli nie w każdym powinny znaleźć się wieszaki na ubrania i ręczniki a także półki na plecaki, przybory toaletowe i obuwie. Rzeczy nie można przechowywać bezpośrednio na ziemi, ani wieszać na elementach konstrukcyjnych namiotów, płachtach czy linkach. Pamiętajcie również by podczas obozu codziennie wietrzyć namioty.
Uwaga! Spoiler alert: każdy obóz generuje śmieci. Czy w przyszłości uda się zorganizować obozy „zero waste”? Mam nadzieję, że tak! Chociaż określenie „zero waste” może być nieco mylące, ponieważ nie należy traktować tej propozycji jako „wszystko albo nic”. Twój obóz może ograniczyć ilość odpadów do minimum, nie osiągając zera absolutnego i to jest jak najbardziej ok! Tak naprawdę ograniczanie obozowych odpadów możesz rozpocząć już przed jego rozpoczęciem. Zastąp ulotki do zabrania do domu, listy pakowania i inną komunikację dla rodziców na taką w mediach społecznościowych, sms’ach lub wiadomościach e-mail. Organizując spotkanie z kadrą nie drukuj harmonogramów i planów zajęć, ale wyświetl je na projektorze i nanoś zmiany w trybie rzeczywistym. Jeżeli musicie coś zanotować skorzystajcie z wcześniej zadrukowanych z jednej strony niepotrzebnych już kartek (może znajdziecie je w komendzie hufca?).
Jadąc na obóz możesz między innymi:
Planowanie programu na obóz harcerki to nie tylko szansa na zapewnienie uczestniczkom niezapomnianych wspomnień, ale także na rozwój umiejętności przywódczych i społecznych. Stwórz zróżnicowany program aktywności, który uwzględni zarówno zabawę, naukę, jak i rozwój umiejętności. Wprowadź różnorodność, aby każda uczestniczka znalazła coś dla siebie - od warsztatów rzemieślniczych po wyprawy terenowe. Ponadto program obozu powinien promować wartości harcerskie, takie jak szacunek dla innych, służba, czy dbałość o środowisko. Włącz do programu aktywności związane z prawem harcerskim, które będą budować charakter i integrować uczestników. Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej zaplanowany program może wymagać dostosowania do zmieniających się warunków pogodowych czy niespodziewanych sytuacji. Bądź elastyczny i gotowy na ewentualne zmiany. Wprowadzaj modyfikacje w programie, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenie jego uczestnikom.
Bezpieczeństwo na obozie harcerskim to sprawa priorytetowa, która powinna być zawsze na pierwszym miejscu. Pamiętaj o tych wskazówkach i zapewnij uczestnikom niezapomnianą, ale przede wszystkim bezpieczną przygodę:
Obóz harcerski do doskonała okazja do nauki niezależności. Spędzanie czasu z dala od domu może być dużym krokiem dla niektórych uczestników, ale również świetną zabawą. Organizując obóz zadaj sobie pytanie: co osiągnąłeś na swoim ulubionym obozie harcerskim? Czy próbowałeś rzeczy, które zwykle robią za Ciebie inni? A może sam pojmowałeś jakieś decyzje? Wraz z całą kadrą zbierzcie takie doświadczenia i niech one będą azymutem, którym będziecie podążać podczas planowania obozu.
Redaktor: Natalia PerlińskaArtystka Woda Góry Las! Wszystkie wzory na koszulkach, plakietkach, grafiki w naszym internecie tworzy właśnie ona. Niesamowicie kreatywna i uzdolniona, a przy tym bardzo pozytywna i pomocna. Poza byciem grafikiem działa w harcerskich zespołach promocji. Co może robić grafik w wolnym czasie? Podróżuje i rysuje! Prezentuje swoje dzieła i przygody na Instagramie. |