Twoje dziecko niedawno rozpoczęło przygodę w drużynie harcerskiej i przyszła pora na zakup munduru. Wchodzisz więc na stronę składnicy harcerskiej, przeglądasz ofertę i… produktów jest tak dużo, że nie wiesz, co masz zamówić. Nie martw się, taka sytuacja spotyka wielu rodziców, zwłaszcza takich, którzy sami nie maja z harcerstwem nic wspólnego. Z myślą o Was przygotowaliśmy ten artykuł, w którym wyjaśniamy z czego składa się mundur harcerski.
Na początku potrzebne będą podstawowe elementy umundurowania i to na nich skupimy się w opisie. Ważne, żeby przed zakupami upewnić się, do jakiej organizacji harcerskiej należy dziecko. Mundury każdej z nich różnią się wyglądem, choć składają się z takich samych elementów.
Koszula mundurowa
Podstawą harcerskiego munduru jest koszula. Damska – w kolorze szarym, męska natomiast zielonym. Występują w wielu rozmiarach, nie powinno więc być problemu z dopasowaniem odpowiedniego. Dla ułatwienia wyboru, umieściliśmy na naszej stronie tabele z wymiarami koszul damskich i męskich. Koszule ZHP i ZHR mają naszyte/wyhaftowane oznaczenia tych organizacji.
Dolną częścią umundurowania harcerzy są spodnie – długie, czasem też krótkie – noszone zależnie od pogody i okoliczności. W przypadku dziewcząt podstawowym dołem munduru jest spódnica, choć w niektórych drużynach stosuje się również spodnie. W każdej jednostce dąży się do ujednolicenia umundurowania, warto więc skonsultować się z drużynowym i dowiedzieć się, w co należy zaopatrzyć dziecko.
Pas
Bez względu na to, czy w drużynie nosi się spodnie długie, krótkie, czy też w przypadku dziewcząt – spodnie, zawsze należy spiąć je odpowiednim pasem. Należy wybrać odpowiedni wariant kolorystyczny – damski (czarny) lub męski (zielony). Pamiętajcie, by wybrać odpowiedni wariant – ZHP lub ZHP. Pasy tych organizacji kolorystycznie są takie same, jednak różni je wygląd klamry.
Nakrycie głowy
Tutaj do wyboru jest kilka możliwości, jedna najczęściej są to berety, w kolorze wybranym przez dane środowisko. Są też drużyny, w których nosi się rogatywki, furażerki czy kapelusze. Do każdego nakrycia głowy przypięta powinna być lilijka, w kolorze srebrnym. Najlepiej wybrać taką z drutami do zagięcia. Taki rodzaj mocowania zagwarantuje, że lilijka nie odepnie się i nie zostanie zgubiona. Przy zakupie lilijki również należy zwrócić uwagę na to, czy potrzebny będzie wzór ZHP czy ZHR.
Do skompletowania pełnego umundurowania potrzebne będą jeszcze dodatkowe elementy:
W większości środowisk można dokupić je po pewnym czasie, kiedy dziecko będzie bardziej pewne swojej decyzji o pozostaniu w drużynie. Jeśli wciąż nie jesteście pewni, jakie dokładnie rzeczy powinniście kupić – skontaktujcie się z drużynowym/drużynową Waszej pociechy. Jest to osoba, która powinna znać odpowiedzi na trapiące Was pytania.
Redaktor: Natalia BecelaPo kilkuletniej przerwie znowu w załodze Woda Góry Las. Osoba z kreatywnym umysłem i twórczymi zdolnościami. Za sprawą tego połączenia wiele swoich pomysłów przekuwa w rzeczywistość. Instruktorka, z-ca komendanta Organizacji Harcerskiej „Rodło”. W wolnych chwilach czyta książki, jeździ na rowerze lub – jeśli są to chwile nieco dłuższe – wyjeżdża w góry. |