Tworząc plan pracy Twojej drużyny szukaj różnych rozwiązań. Staraj się przedstawiać ciekawe formy spędzania czasu Twoim podopiecznym. Ostatnio przedstawialiśmy Wam czym jest Geocaching a teraz kilka słów o tym jak wprowadzić to do działalności Twojej jednostki.
O tym czym jest Geocaching możecie poczytać tutaj -> Zostań poszukiwaczem skarbów i poznaj Geocaching!
Opowiem Wam o tym na własnym przykładzie, bo przecież każdy potrafi mówić jak z czegoś korzystać, ale często jest tak, że sam nie wie jak to wcielić w życie.
Pracując z drużyną starszoharcerską natknęłam się na Geocaching. Bardzo chciałam połączyć to z działalnością mojej drużyny. Próbowałam rok- nie udało się. Wiecie, po drodze miałam do zorganizowania obóz wędrowny, jakieś biwaki i pewne założenia odnośnie zbiórek.
Najbardziej zastanawiało mnie jakie to ma aspekty wychowawcze w pracy mojej drużyny. Chciałam, aby ten cały geocaching nie był tylko dobrą zabawą. Dlatego zaczęłam przeglądać miejsca, gdzie są skrytki. Udało nam się to połączyć z poznawaniem nowych miejsc we własnej okolicy (bo wiecie- swego nie znacie cudze chwalicie) i ćwiczenie sprawności fizycznej. Do każdego miejsca w naszej okolicy chodziliśmy pieszo i dzięki temu np. znaleźliśmy całkiem fajną huśtawkę w środku lasu. Drużyna tak się zaangażowała w to, że praktycznie każdy miał zainstalowaną aplikację i szukał po szkole nowych skrytek.
Wędrówki, wspólne poszukiwania, oklaski dla osób, które odnalazły miniaturowe skrytki – to są te przeżycia, które pozostają na wiele lat. Czasami potrafiliśmy wychodzić na naprawdę długie wędrówki i uparcie szukać jednej skrytki. Niestety czasami GPS i nasz wzrok zawodziły i wracaliśmy bez odnalezionej skrytki. Ale z kolejną przygodą!
W zeszłym roku wybraliśmy się szczepem na wycieczkę do ZOO w Poznaniu. Jako urozmaicenie drużyna starszoharcerska i wędrownicza otrzymały wskazówki i musiały szukać keszy pochowanych w ZOO. Co ciekawe, żadnej ekipie się nie udało! Może Wy je odnaleźliście?
Możecie tworzyć drużynowe skrytki, my chcieliśmy, żeby zastępy sobie nawzajem chowały skrzynki. Już niedługo wyruszamy na wielką grę po Poznaniu, gdzie podzielone zastępy będa szukały po całym mieście keszy i ciekawe, kto odnajdzie największą ilość.
Możliwości na ciekawą pracę z tą formą jest wiele. Dla wędrowników polecam zdobycie oznaki PTTK Geocaching Polska. Odznaka ma 4 stopnie:
Popularna– 100 odnalezionych skrzynek i żadnej nie musicie zakładać.
Brązowa– 250 odnalezionych skrzynek, 10 założonych. Dodatkowo: znalezienia w 4 województwach, założone 2 typy skrytek
Srebrna– 500 odnalezionych skrytek, 25 założonych. Dodatkowo: znalezienia w 6 województwach,
założone 4 typy skrytek, w tym 1 event
Złota – 1000 odnalezionych keszy, 50 założonych. Dodatkowo: znalezienia w 16 województwach,
założone 6 typów skrytek, w tym 3 eventy i 1 event CITO
Na ogół podczas zbiórek używaliśmy naszych smartfonów. Jednak one były często zawodne. Szybko się rozładowywały i często gubiły zasięg. Warto na czas większej gry wypożyczyć odbiornik GPS, aby pokazać im, że nie tylko dzięki komórce mogą się w to bawić. Czasami warto zostawić telefon w domu Wypożycz odbiornik GPS w Woda Góry Las!
Geocaching może być fajnym urozmaiceniem waszej pracy w drużynie. Jednak uważam, że nie powinna być jedynym elementem Waszych założeń.
Pracowaliście kiedyś z Geocachingiem ze swoimi drużynami?
Redaktor: Olga AntczakWulkan energii i ogrom pomysłów to czasami mieszanka wybuchowa. Studentka pedagogiki z zamiłowania do pracy z ludźmi. Największą miłością są góry, w które ucieka, by się wyciszyć i pokonywać coraz to wyżej położone szlaki. Ostatnio na rowerze przejechała całe wschodnie wybrzeże Hiszpanii. Nigdy nie może usiedzieć w miejscu i ciągle gdzieś ją nosi – a najbardziej chce w końcu pojechać na Islandię! Instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego, była komendantka i założycielka 3 WSH „WILK”, wcześniej drużynowa harcerzy starszych. |