Dla większości osób, nawet tych nie związanych z harcerstwem, charakterystyczny mundur pozwala określić, że nosząca go osoba jest harcerką/harcerzem. Na pierwszy rzut oka umundurowanie większości organizacji harcerskich jest do siebie dość podobne, jednak przyglądając się im bliżej, można dostrzec różniące je szczegóły. W poniższym opisie skupimy się na umundurowaniu dwóch największych stowarzyszeń harcerskich w Polsce – Związku Harcerstwa Polskiego oraz Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.
Wiedza taka może zainteresować nie tylko samych harcerzy. Przyda się też rodzicom „świeżo upieczonego” harcerza. Ułatwi ona pierwsze zakupy w składnicy i pozwoli uniknąć błędów przy wyborze odpowiednich akcesoriów.
W ZHP:
Mundur wodniacki ZHP | Fartuch harcerek ZHR |
Różnice występują też w szczegółach umundurowania, takich jak np. lilijki (każda z organizacji posługuje się swoim wzorem) czy pasy. Detalem odróżniającym od siebie umundurowanie są też sznury funkcyjne. W ZHR stosuje się rozróżnienie dla drużynowych zuchowych (sznury błękitne) i harcerskich (sznury granatowe). Ponadto wszystkie sznury w ZHR wykonane są z plecionego, grubszego materiału. Istotna różnica dotyczy sznurów czerwonych. W ZHP noszą takie członkowie klubów specjalnościowych. W ZHR natomiast sznur w takim kolorze przysługuje kwatermistrzowi.
Jest jeszcze wiele szczegółów, które odróżniają od siebie mundury ZHP i ZHR. Tutaj wymieniliśmy tylko te najbardziej „rzucające się w oczy”. Ważne jest jednak to, co łączy wszystkie mundury, bez względu na to, do jakiej organizacji należą noszący je harcerze. Każdy z nich dba o to, by mundur był zawsze czysty, wyprasowany i schludny. Mundur jest wizytówką każdego harcerza i to jak on wygląda ma duży wpływ na to, jak inne osoby będą go postrzegać.
Porady dotyczące tego, jak dbać o swój mundur harcerski znajdziesz na innych naszych blogach:
Redaktor: Natalia BecelaPo kilkuletniej przerwie znowu w załodze Woda Góry Las. Osoba z kreatywnym umysłem i twórczymi zdolnościami. Za sprawą tego połączenia wiele swoich pomysłów przekuwa w rzeczywistość. Instruktorka, z-ca komendanta Organizacji Harcerskiej „Rodło”. W wolnych chwilach czyta książki, jeździ na rowerze lub – jeśli są to chwile nieco dłuższe – wyjeżdża w góry. |