Rozpoczynamy nasz cykl artykułów, które obejmować będą podstawową wiedzę jaką posiąść powinien każdy harcerz. Ten internetowy poradnik harcerski odpowie na najważniejsze harcerskie pytania jakie sobie zadajemy.
Dzisiejszy wpis poświęcony będzie najważniejszym symbolom w Związku Harcerstwa Polskiego. Przekonaj się więc czy znasz 7 najważniejszych symboli harcerskich.
Logo Związku Harcerstwa Polskiego – oficjalna lilijka ZHP
Logo ZHP to symbol oparty na lilijce harcerskiej oraz napisie ZHP. Jest znakiem towarowym zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym. W swojej podstawowej wersji logo ZHP ma kolor zielony. Czasem używa się identyfikatora ZHP, który zawiera zarówno logo, jak i pełną nazwę Związku Harcerstwa Polskiego.
Lilijka ta znajduje się na naszych mundurach, doskonale sprawdzi się również jako element naszywek czy plakietek. Wszystko dzięki prostemu i jasnemu przekazowi.
Lilijka harcerska Związku Harcerstwa Polskiego
Lilijka to symbol nie nie tylko polskich harcerzy, ale skautów na całym świecie. Jej kształt jest wzorowany na igle busoli, co ma symbolizować podążanie skautów w dobrym kierunku. Na ramionach naszej lilijki harcerskiej umieszczone są litery: ONC, czyli Ojczyzna – Nauka – Cnota. To hasło pochodzi z wiersza Adama Mickiewicza pt. “Hej, radością oczy błysną”.
Skrót hasła, który widnieje na naszej lilijce, ma nam przypominać o ważnych dla harcerzy wartościach. Przy mundurze nosimy lilijkę w dwóch wersjach: srebrną lub złotą. Srebrną noszą na piersi (nad lewą kieszenią munduru) harcerze, którzy jeszcze nie złożyli Przyrzeczenia i nie otrzymali krzyża harcerskiego. Taką samą lilijkę noszą wszyscy harcerze na nakryciach głowy. Złotą lilijkę noszą na nakryciach głowy instruktorzy.
Krzyż harcerski to symbol wyjątkowy – nie ma go w innych organizacjach skautowych. Pierwotny projekt powstał już w 1912 roku, a jego autorem był ks. Kazimierz Lutosławski. Krzyż, stworzony jako odznaka nielegalnie działającej w Warszawie Naczelnej Komendy Skautowej, był wzorowany na najwyższym polskim odznaczeniu wojskowym – Orderze Virtuti Militari.
Jako oficjalna odznaka Związku Harcerstwa Polskiego został zatwierdzony już w 1918 roku, chociaż przez lata nieco zmieniał się jego wygląd. Obecnie krzyż harcerski jest symbolem zastrzeżonym w Urzędzie Patentowym.
Symbolika krzyża harcerskiego składa się z 8 elementów. Poniżej znajdziesz grafikę, przedstawiającą całą symbolikę krzyża harcerskiego.
Symbolika krzyża harcerskiego
Znaczek Zucha
Jest to odznaka, którą każdy zuch nosi przy swoim mundurze po złożeniu Obietnicy Zuchowej. Każdy z elementów ma swoją symbolikę. Słońce oznacza, że zuch jest radosny i pogodny. Promienie słoneczne to symbol gotowości służenia i niesienia pomocy innym, a także świecenia przykładem. Niebo to pogoda ducha. Orzeł wskazuje, że zuch jest odważny i dzielny. Napis “ZUCH” określa przynależność do ZHP.
Znaczek Zucha jest jedną z najstarszych odznak w harcerstwie. Ruch zuchowy w obecnym niemal kształcie był budowany jeszcze przed wojną. Wtedy również powstał symbol znany do dziś.
Watra Wędrownicza, czyli trzy polana z trzema płomieniami, to symbol wszystkich wędrowników. Każdy z elementów ma swoje przenośne znaczenie. Trzy polana symbolizują: służbę, szukanie swojego miejsca w społeczeństwie oraz samodoskonalenie się. Płomienie oznaczają trzy kierunki rozwoju wędrownika. Najmniejszy płomień symbolizuje siłę ciała, średni – siłę rozumu, a najwyższy – siłę ducha. Watra Wędrownicza znajduje się na zielonym naramienniku wędrowniczym, który jest odznaką zdobywaną przez wędrowniczki i wędrowników. Zielone tło to nawiązanie do życia wędrownika w zgodzie z naturą.
Koniczyna skautowa to odznaka wszystkich skautek. Jest oficjalnym symbolem Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (ang. WAGGGS – World Association of Girl Guides and Girl Scouts). Stowarzyszenie to skupia żeńskie organizacje skautowe z całego świata, w tym również ZHP.
Trzy ramiona koniczyny symbolizują potrójną służbę: Bogu, ojczyźnie i bliźnim. Gwiazdki natomiast przypominają o Prawie i Przyrzeczeniu. Igła kompasu widoczna na środku oznacza właściwy kierunek obranej w życiu drogi. Podstawa koniczyny przypomina płomień – ważny symbol dla wszystkich skautów świata. Żółta koniczyna na niebieskim tle mówi o tym, że tak jak słońce na niebie świeci dla wszystkich ludzi, tak samo ruch skautowy dostępny jest dla dziewcząt z całego świata.
WOSM to skrót angielskiej nazwy – World Organization of the Scout Movement, czyli Światowa Organizacja Ruchu Skautowego. To międzynarodowe stowarzyszenie, które skupia organizacje skautowe z całego świata – męskie oraz koedukacyjne. W Polsce członkiem WOSM jest Związek Harcerstwa Polskiego.
Symbolem organizacji jest lilijka na fioletowym tle, otoczona przez linę związaną węzłem płaskim. Symbolika lilijki została wyjaśniona wyżej. Dodane tu dwie pięcioramienne gwiazdki mają oznaczać prawdę i wiedzę. Węzeł płaski symbolizuje jedność i braterstwo wszystkich skautów. Kolory też mają znaczenie: biel to symbol czystości, z kolei fiolet – a właściwie królewska purpura – oznacza przywództwo i pomaganie innym.
To właśnie podstawowe symbole występujące w Związku Harcerstwa Polskiego. Każdy harcerz powinien je znać i wiedzieć czym są. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o poszczególnych symbolach – daj nam znać w komentarzu lub napisz do nas. Chcemy aby ten poradnik był jak najbardziej przydatny dla każdego harcerza, bez względu na jego staż czy stopień.
Redaktor: Piotr JurgielewiczWyznawca koncepcji fast and light. Kurtkę przeciwdeszczową zamienił na softshell, a buty trekkingowe na buty biegowe. Zamiast chodzić, woli biegać. Uczestnik kilku górskich ultramaratonów. |