Metoda harcerska pomaga w kształtowaniu charakterów młodych ludzi, tak by zawsze pozostawali aktywnymi członkami swoich społeczności i nie pozostawali bierni wobec dziejących się wokół nich wydarzeń. Nic więc dziwnego, że wielu z nich Wielu z nich trwale zapisało się więc na kartach naszej historii. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie, w którym znajdziecie informacje o znanych harcerzach, którzy zapisali się w historii Polski.
Sięgniemy najpierw do samych początków harcerstwa i postaci jego twórcy.
Andrzej Małkowski – wojskowy, który postanowił przenieść skauting na ziemie polskie. Początkowo sam, później wraz ze swoją żoną – Olgą Drahonowską - Małkowską tworzył pierwsze drużyny harcerskie. Małkowski mawiał, że harcerstwo to „skauting + niepodległość”. Walka o jej odzyskanie była ważnym dla harcerzy polem służby.
W związku z tym, wielu z nich zapisało się w historii II wojny światowej.
Najbardziej chyba znani z nich to Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Aleksy Dawidowski „Alek” oraz Jan Bytnar „Rudy”. Byli to harcerscy instruktorzy, pełniący swoją służbę w Szarych Szeregach. Ich losy zostały opisane w książce „Kamienie na szaniec” której autorem jest Aleksander Kamiński. To kolejny znany harcerz, który zapisał się w historii Polski. Jest on twórcą ruchu zuchowego i autorem wielu książek – poradników dla instruktorów.
Aleksy Dawidowski „Alek” | Jan Bytnar „Rudy” | Tadeusz Zawadzki „Zośka” |
Nie sposób wymienić wszystkich członków Szarych Szeregów, którzy włożyli swój wielki wkład w walkę z okupantem. Wspomnijmy choć o dowódcach tej formacji. Byli to kolejno:
Wielu harcerzy zginęło podczas wojny, pełniąc służbę w Szarych Szeregach.
Ci, którzy wojnę przeżyli, po jej zakończeniu starali się, by losy ich przyjaciół nie przepadły w dziejowej zawierusze. Jednym z nich był Jan Rodowicz „Anoda”. Zajmował się ekshumacjami i organizacją pogrzebów swoich kolegów. Był też jednym z twórców ewidencji poległych i zaginionych żołnierzy Batalionu „Zośka”. Ze względu na swoją działalność w Armii Krajowej, został w 1948 aresztowany przez komunistyczne Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, w trakcie śledztwa, prowadzonego z użyciem brutalnych metod.
Jan Rodowicz | Stanisław Broniewski | Florian Marciniak |
W mniej odległej historii także znajdziemy osoby, dla których harcerstwo jest istotnym elementem życiorysu. W latach 1939 – 1990 dział Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie był Ryszard Kaczorowski. Od wczesnej młodości związany z harcerstwem, później – podczas wojny był komendantem Okręgu Białostockiego Szarych Szeregów. Przebywając na emigracji, działał dalej w strukturach ZHP na uchodźstwie.
Niewątpliwie znanymi osobami, które już zapisały się w historii najnowszej są prezydenci, sprawujący swój urząd w ostatnich latach – Bronisław Komorowski oraz Andrzej Duda. Oboje wymieniają działalność w harcerstwie jako ważne doświadczenie, które wpłynęło na ich dalsze życie. Prezydent Andrzej Duda był drużynowym jednej z krakowskich drużyn, Bronisław Komorowski – instruktorem w szczepie działającym w Warszawie.
Redaktor: Natalia BecelaPo kilkuletniej przerwie znowu w załodze Woda Góry Las. Osoba z kreatywnym umysłem i twórczymi zdolnościami. Za sprawą tego połączenia wiele swoich pomysłów przekuwa w rzeczywistość. Instruktorka, z-ca komendanta Organizacji Harcerskiej „Rodło”. W wolnych chwilach czyta książki, jeździ na rowerze lub – jeśli są to chwile nieco dłuższe – wyjeżdża w góry. |