Apteczka pierwszej pomocy to jedna z ważniejszych rzeczy, którą należy mieć ze sobą podczas podróży – niezależnie od tego, czy jest to biwak nad pobliskim jeziorem, czy drugi koniec świata. Często podczas wędrówek znajdujemy się z dala od gabinetów lekarskich, dlatego odpowiednie przygotowanie to podstawa. Co więc powinno stanowić wyposażenie apteczki podręcznej?
Po pierwsze w twojej apteczce powinno się znaleźć wszystko, czego potrzebujesz, aby zająć się łagodnymi urazami i chorobami. Weź gotowy pokrowiec-apteczkę lub małe pudełko (pamiętaj jednak, żeby wtedy je specjalnie oznaczyć) i sprawdź czy masz w nim wszystkie niezbędne przedmioty. Wyposażenie apteczki podręcznej powinno składać się z: środków opatrunkowych (bandaży dzianych i elastycznych, chusty trójkątnej, gaz opatrunkowej, kompresów jałowych, plastrów), jednorazowych rękawiczek (pamiętaj, żeby nie dotykać ran gołymi rękami), preparatu do dezynfekcji ran, nożyczek, koca ratunkowego oraz ustnika do sztucznego oddychania. To najbardziej podstawowy zestaw, który powinien się znaleźć w twojej podręcznej apteczce.
Jeżeli w twojej apteczce (i plecaku) znajduje się jeszcze trochę miejsca warto w niej umieścić codziennie przyjmowane leki, środki przeciwbiegunkowe, kompresy żelowe oraz roztwór soli fizjologicznej lub soli morskiej do przemywania oczu. Jeżeli masz tendencję do oparzeń słonecznych koniecznie zapakuj krem z filtrem oraz żel aloesowy. Warto również dorzucić do apteczki ogrzewacze chemiczne. Pomocnym wyposażeniem jest również pęseta, termometr oraz spray na komary i kleszcze.
Gdy już skompletujesz wyposażenie podręcznej apteczki upewnij się, że wiesz jak używać poszczególnych jej elementów w bezpieczny sposób:
Przy odrobinie planowania i dobrze skompletowanej apteczce, możesz być pewnym, że podróż przebiegnie spokojnie – nawet gdy nabijesz sobie siniaka lub obetrzesz nogę. Po prostu bądź przygotowanym na wszystko co niespodziewane!
Redaktor: Natalia PerlińskaArtystka Woda Góry Las! Wszystkie wzory na koszulkach, plakietkach, grafiki w naszym internecie tworzy własnie ona. Niesamowicie kreatywna i uzdolniona, a przy tym bardzo pozytywna i pomocna. Poza byciem grafikiem działa w harcerskich zespołach promocji. Co może robić grafik w wolnym czasie? Podróżuje i rysuje! Prezentuje swoje dzieła i przygody na Instagramie. |