Na naszym blogu znajduje się wiele ciekawych poradników turystycznych jak i harcerskich. Kiedy dobrze poszukamy znajdziemy odpowiedź na niemal każde pytanie związane z przynależnością do szeroko pojętego harcerstwa. W tym artykule chciałabym cofnąć się do samego początku wszystkich tematów ogólnoharcerskich. Mianowicie zadaję sobie pytanie – Jak zostać harcerzem?
Tytułowe pytanie można rozgryźć na kilka sposobów, ponieważ harcerzem może zostać absolutnie każdy człowiek. Postanowiłam, że rozpracuję pewien schemat który powinien być pomocny dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę.
W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad obszarem działania. W XXI w. niemal każdy hufiec posiada swoją stronę internetową, na której znajdziemy wszystkie informacje związane z poszczególnymi drużynami. Jeśli mówimy o dzieciach z podstawówki to najlepiej aby rodzic porozmawiał instruktorami o działaniu konkretnej jednostki i swoich oczekiwaniach. Adres zbiórek to bardzo ważna kwestia, ponieważ większość drużyn przeprowadza zbiórki co tydzień, więc im wygodniejszy dojazd tym łatwiej będzie uczestniczyć w życiu danej jednostki.
W drugiej(a czasem w pierwszej) kolejności trzeba dowiedzieć się jak działa konkretna drużyna. Nasz Związek zrzesza ogromną liczbę różnych instruktorów, którzy jako wolontariusze przeprowadzają ciekawe zajęcia dla swoich podopiecznych. Dzięki temu każda drużyna jest inna i jedyna w swoim rodzaju. Drużyny mogą dzielić się na męskie, żeńskie i koedukacyjne. Tutaj decyzję należy podjąć według indywidualnych preferencji. Inną specyfikacją którą należy wziąć pod uwagę to bohater, obrzędowość lub inne aspekty charakterystyczne dla danej grupy. Zwłaszcza w przypadku młodzieży w wieku gimnazjalnym dodatkowo mamy do wyboru specjalności, które dają ogromne możliwości w kształtowaniu zainteresowań młodego człowieka. Warto wiedzieć, że harcerstwo nikogo nie dyskryminuje i w naszym kręgu znajdują się również drużyny nieprzetartego szlaku. Są to jednostki które zrzeszają dzieci niepełnosprawne lub z różnego typu trudnościami.
Jak w każdej organizacji, każdy potencjalny harcerz musi należeć do związkowej ewidencji. Tymi formalnościami są deklaracja członkowska oraz składki, które mogą być różne w zależności od specyfikacji drużyny. Formalnie rzecz biorąc w tym momencie stajemy się członkiem drużyny. Być może na pierwszy rzut oka jest to dość skomplikowane, ale zapewniam, że pierwsze spotkanie z drużynowym powinno wszystko rozjaśnić.
Po przejściu pierwszych trzech kroków możemy uznać, że staliśmy się częścią harcerskiego związku. Ale czy to wystarczy aby nazywać siebie harcerzem?
Jako instruktor ZHP wielokrotnie powtarzałam, że harcerstwo nie jest dla wszystkich. Nie każdy będzie czerpał naukę i radość z naszych działań metodycznych. Stoję jednak na stanowisku, że każdy powinien chociaż spróbować! Myślę, że każdy ma predyspozycje do tego aby zostać harcerzem, ale staniemy się nim naprawdę dopiero gdy nauczymy się żyć w zgodzie z harcerskim prawem i hasłem – CZUWAJ! Na swoim własnym harcerskim szlaku spotkałam wielu „przebierańców”, którzy wierzyli w dobre ideały dopiero gdy założyli mundur. Myślę, że prawdziwym harcerzem stajemy się dopiero gdy postępujemy po harcersku w domu, klasie i na podwórku.
Redaktor: Sandra KaźmierczakStudentka Grafiki Warsztatowej. Przez kilka lat pełniła funkcje drużynowej, obecnie jest zastępcą komendanta szczepu do spaw gromad zuchowych. Uwielbia pracować z dziećmi, drukować w pracowni serigrafii oraz każdy wolny weekend spędzać na wędrowaniu z plecakiem po górach. Zdobywczyni diamentowej odznaki Głównego Szlaku Beskidzkiego oraz członkini klubu Korony Gór Polski. |