Niektórym wydaje się to nieprawdopodobne, jednak w życiu każdej harcerki i harcerza nastaje moment, kiedy musi wyprać swój mundur harcerski. Sprawdź jak zrobić to w łatwy i bezpieczny sposób!
Jeszcze przed praniem usuń wszystkie oznaczenia z koszuli mundurowej. Oczywiście nie musisz odpruwać sprawności oraz plakietek! Zdejmij chustę, pagony, sznur, krzyż harcerski i inne przypinki oraz odznaki. Im mniej dodatkowych elementów pozostanie na bluzie mundurowej, tym lepiej. Oczywiście nie zapomnij również opróżnić kieszeni :) Dodatki mundurowe zdjęte? Kieszenie sprawdzone? Czas na wybór sposobu prania!
Niektóre wyjątkowe ubrania wymagają szczególnej pielęgnacji, dlatego bardzo często zaleca się pranie munduru harcerskiego ręcznie – wtedy najlepiej zachowuje swój kształt i kolor. Zapoznaj się z naszymi szczegółowymi wskazówkami, jak najlepiej prać ręcznie mundur harcerski, a także poradami, jak go suszyć, aby przedłużyć jego żywotność i zachować wygląd tak dobry, jak w dniu zakupu.
Krok 1: Przeczytaj etykietę
Zapoznaj się z etykietą, aby uzyskać szczegółowe zalecenia dotyczące temperatury wody. Koszulę mundurową można prać w maksymalnie 60 stopniach. Dodatkowo wybierz łagodny detergent, który nie będzie wpływał na strukturę tkaniny.
Krok 2: Napełnij miskę wodą
Napełnij miskę lub zlew wodą w temperaturze niższej niż zalecana na metce, a następnie dodaj około łyżeczki detergentu.
Krok 3: Zanurz i namocz przedmiot
Zanurz ubranie w wodzie z płynem i namocz. Następnie delikatnymi ruchami przemyj przedmiot. Unikaj szorowania lub skręcania, które może rozciągnąć lub uszkodzić tkaninę.
Krok 4: Opłucz i powtórz
Opróżnij zlew lub miskę i napełnij ją zimną wodą do płukania. Namaczaj i wyciągaj mundur, aż cały detergent zostanie usunięty. W razie potrzeby powtórz proces z czystą wodą.
Jeżeli aktualnie nie masz czasu na pranie ręczne, możesz wyprać swój mundur harcerski w pralce. Zanim ją załadujesz, musisz jednak zapoznać się z kilkoma prostymi radami, dzięki którym Twoja koszula mundurowa zawsze będzie wyglądała dobrze!
Krok 1: Wrzuć (wszystkie) elementy munduru do pralki
Najgorszym błędem, jaki można popełnić podczas prania ubrań, jest mieszanie ubrań kolorowych i jasnych w cyklu prania. Ubrania często tracą część barwnika podczas cyklu prania, a jasna tkanina go wchłania. Nie wkładaj więc swojej nowej czerwonej chusty harcerskiej do prania razem z szarą koszulą mundurową. Nie mieszajcie również waszych codziennych ubrań razem z mundurem.
Wskazówka dla leniwych: możecie wrzucić do pralki naprawdę wszystkie elementy munduru (spódnicę, koszulę, chustę, getry oraz wywijki), jeżeli zastosujecie również chusteczki do prania zapobiegające farbowaniu tkanin. Kupicie je w większości drogerii.
Krok 2: Wybierz właściwe ustawienia pralki
Pralki posiadają nie tylko ustawienia temperatury wody, ale również wiele przydatnych trybów prania. Do prania munduru wybierz cykl prania ręcznego/delikatnego – nie zapomnij również zmniejszyć temperatury wody (np. do 20/30 stopni) oraz całkowicie wyłącz lub zostaw bardzo delikatny tryb wirowania. Podczas wirowania możliwe jest pewne odkształcenie tkaniny, więc jeżeli obawiasz się o wygląd munduru, możesz je pominąć.
Krok 3: Wybór detergentu do prania
Piorąc mundur, wybieraj delikatne detergenty, które nie zawierają w sobie wybielaczy oraz silnych związków piorących. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego uszkodzenia struktury tkaniny. Z pewnością nie dodawaj do prania wybielaczy oraz silnych odplamiaczy, które mogą pozostawić ślad na materiale.
Krok 4: Włącz pralkę i ciesz się chwilą wolnego
Pranie wrzucone? Proszek wsypany? Włącz pralkę i ciesz się chwilą wolnego :) Może w tym czasie zdobędziesz nową sprawność albo przygotujesz konspekt kolejnej zbiórki?
Po wypraniu munduru ręcznie lub w pralce bez wirowania prawdopodobnie będziesz musiał poświęcić trochę czasu na jego wysuszenie. Skorzystaj z tych wskazówek, aby odnieść sukces!
Krok 1: Wyciśnij nadmiar wody
Delikatnie wyciśnij nadmiar wody z ubrania. Nie skręcaj, ani nie wykręcaj przedmiotu, ponieważ może to rozciągnąć włókna i zniszczyć tkaninę.
Krok 2: Połóż mundur harcerski na ręczniku
Na płaskiej powierzchni rozłóż czysty, suchy biały ręcznik kąpielowy, który został kilkakrotnie wyprany w celu usunięcia kłaczków. Połóż dopiero co uprane ubranie na ręczniku, dopasowując go do kształtu. Zwiń ręcznik, owijając mundur harcerski ręcznikiem. Delikatnie dociśnij zwinięty ręcznik, aby zwiększyć wchłanianie wody. Operację możesz powtórzyć z nowym, suchym ręcznikiem jeśli pierwszy całkowicie nasiąknie wodą.
Krok 3: Poczekaj, aż wyprane ręcznie ubrania wyschną na powietrzu
Połóż wyprane ręcznie ubrania na czystym, suchym białym ręczniku na płaskiej powierzchni odpornej na wilgoć. Okresowo odwracaj ubranie i w razie potrzeby wymień wilgotny ręcznik na suchy. Możesz również suszyć mundur rozwieszając go na wieszaku - może to jednak spowodować delikatne odkształcenie lub rozciągnięcie tkaniny.
Po wyschnięciu munduru nie zapomnij go wyprasować oraz przyczepić do niego z powrotem wszystkich odznak i oznaczeń. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dotyczące prania munduru sprawią, że cały proces będzie prosty, szybki i skuteczny. Teraz gdy wiesz jak to zrobić, czas zabrać się do pracy i odświeżyć własny mundur!
Redaktor: Natalia PerlińskaArtystka Woda Góry Las! Wszystkie wzory na koszulkach, plakietkach, grafiki w naszym internecie tworzy własnie ona. Niesamowicie kreatywna i uzdolniona, a przy tym bardzo pozytywna i pomocna. Poza byciem grafikiem działa w harcerskich zespołach promocji. Co może robić grafik w wolnym czasie? Podróżuje i rysuje! Prezentuje swoje dzieła i przygody na Instagramie! |