No tak, kiedy już masz hamak, to zaczynasz się zastanawiać jak go prawidłowo zawiesić. Ile odległości powinno być między drzewami? I ile trzeba miejsca na hamak? To nie jest wcale takie trudne, jak się wydaje. Poniżej zamieszczę instrukcję, z której dowiesz się jak w prosty sposób uporać się z pierwszym hamakiem.
Po pierwsze, to musisz zacząć od wyboru miejsca, w którym zawiesisz hamak, to nie może być przypadkowa lokalizacja! Pamiętaj o tym, że twój odpoczynek jest uzależniony od tego, gdzie będziesz spać. Najlepiej wybierz takie miejsce, które nie będzie zbyt blisko zbiorników wodnych. Wybierając lokalizację zwróć uwagę na to, żeby twój hamak był z dala od wszelkiej wilgoci oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeśli będziesz nocować w miejscu, w którym może spotkać Cię plaga komarów, to z pewnością powinieneś pomyśleć też nad wyborem dodatkowej moskitiery do swojego hamaka. Proponuję zainteresować się też modelem hamaka Lesovik Draka, który posiada już wbudowaną ochronę przed insektami. Marka Lesovik jest polskim producentem, który dostarcza kompletne systemy mocowania hamaków niezależnie od tego w jakim miejscu będziesz chciał z nich korzystać.
Wbrew pozorom tego miejsca nie potrzebujesz mieć aż tak dużo, bo najmniejsza odległość wynosi 3 metry od punktu mocowania. Pamiętaj, że im więcej tego miejsca, tym większa przestrzeń i komfort wylegiwania się w hamaku. Z kolei taka optymalna długość, to 4,5 metra między punktami mocowania. Jeżeli nie wiesz jak odmierzyć taką odległość, to nic prostszego, ponieważ wystarczy, że odmierzysz 6 kroków.
Punkty mocowania są ograniczone przez długość linek – to już zależy od hamaka oraz systemu zawieszenia, jaki kupimy. Na przykład hamak Lesovik Duch będzie dobry nawet dla bardzo wysokich osób. Osoby mające 200cm będą nadal czuły się w nim komfortowo. Dodatkowo warto też pomyśleć nad innymi akcesoriami od marki Lesovik. Jeśli chcemy mieć pewność, że po rozwieszeniu hamaka, w trakcie snu, nie zaskoczy nas deszcz, warto zaopatrzyć się w płachtę biwakową. Marka Lesovik oferuje kilka modeli. Najpopularniejsze z nich to Lesovik Heksa oraz Lesovik SOLO. Lesovik to polska marka, która korzysta z odpornych na warunki atmosferyczne materiałów. Jest na rynku już od kilku lat i szturmem zdobywa serca coraz większej ilości odbiorców.
Tak jak wcześniej pisałam jest to uzależnione w dużej mierze od tego jak długie masz linki, ale za najmniejszą odległość bierzemy te 3 metry od punktu mocowania. Im większa odległość między drzewami, tym dłuższych linek będziesz potrzebować. Wniosek z tego prosty im bardziej masz oddalone od siebie punkty mocowania, tym wyżej musisz zamontować system zawieszenia. Pamiętaj, żeby sprawdzić do czego przywiązujesz hamak, bo jeśli nie do drzewa, to zwróć uwagę na to by były to przedmioty silnie utwierdzone w ziemi. Oprócz tego uruchom swoją spostrzegawczość i nie zapomnij, że przedmioty ostre mogłyby uszkodzić twoją linkę. Do zamocowania hamaka wystarczy zwykła turystyczna linka pleciona.
Czy wiesz już wszystko o odległości pomiędzy drzewami? Jak widzisz nie było to takie trudne. Teraz musisz zastosować tę instrukcje w praktyce. To teraz inna kwestia, bo oprócz wieszania hamaka pomiędzy drzewami może nam się zamarzyć zawieszenie hamaka w domu. I co teraz? Czy odległości są taki same, jak stosujemy do tych w lesie między drzewami? No i właśnie! Kolejny raz musimy się do tego przygotować. Nie należy montować hamaka wcześniej nie sprawdzając, czy punkty do, których go mocujemy są wytrzymałe. Czyli pierwszą rzecz, jaką sprawdzisz, to wytrzymałość punktów, do których chciałbyś przytwierdzić hamak. Kolejna rzecz, to sam hamak – jego rodzaj ma znaczenie, bo możesz wybrać klasyczną wersję lub hamak z drążkiem. A co do odległości, to tyczy się ta sama zasada, co w przypadku mocowania w lesie – 3 metry, to odległość minimalna pomiędzy punktami mocowania. Wieszając hamak w domu najlepiej wybrać ten krótszy wariant, po to żeby łatwo się go wieszało i żeby nic nas nie ograniczyło np. wysokość ścian, czy sufitu. W naszym artykule Jak zawiesić hamak w domu, mieszkaniu? opisujemy jak sprostać temu zadaniu.
Mocując hamak musisz mieć na uwadze, żeby nie wieszać go niżej niż 30 cm ponad ziemią. Jak sprawdzisz czy masz dobrą odległość hamaka od ziemi? Podobnie jak z wcześniejszy liczeniem kroków – tutaj siadamy w hamaku i patrzymy, jak zachowuje się pod naszym ciężarem. Jeśli okaże się, że hamak ociera się o ziemię, to trzeba zmniejszyć długość linek. Skracamy linki przywiązując mocniej mocowanie, tak żeby było wyżej, bo wtedy unikniemy niepotrzebnych problemów w postaci: zerwanych linek, wykrzywionych mocowań, popsutego hamaka lub obrażeń własnych.
Podsumowanie
Dużo wypraw życzę i mam nadzieję, że artykuł był przydatny!
1. Hamak czy namiot? Co wybrać?
2. Czy hamak jest zdrowy dla kręgosłupa?
3. Jak zamontować hamak? Jak zawiesić?
4. Jak zamontować hamak bez drzewa?
5. Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu?
6. Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?
7. Wieszamy hamak - jaka odległość pomiędzy?
8. Pomysły DIY na stelaż na hamak
Redaktor: Kasia BazgierOd dziecka związana ze środowiskiem harcerskim ZHR. Zuchmistrzyni, prowadziła gromadę zuchową w Opolu. Z wykształcenia muzykolog, skończyła Filologię Polską. Aktualnie jest w trakcie nauki w Akademii Muzycznej na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. Czynnie recenzuje płyty w JazzPress.pl, Fragile.pl oraz Meakultura.pl. Była w jury jako młody krytyk muzyczny na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie. |