W czasie jesiennych, zimowych długich wieczorów bardzo dużo czasu spędzamy w domu. W domu pracujemy, odpoczywamy i wykorzystujemy czas wolny. Jak umilić sobie ten czas? Jednym z rozwiązań jest hamak. Z tego wpisu dowiesz się jak zawiesić hamak w domu. Jak przymocować go do do ściany lub do sufitu.
Żeby zawiesić hamak w pokoju potrzebujesz kilku rzeczy:
Zanim zaczniesz prace w domu wybierz miejsce, w którym chciałbyś rozwiesić hamak. Jeżeli masz hamak, przymierz go i zobacz, czy odległość między wybranymi punktami montażu jest wystarczająca.
Jeżeli sam hamak ma 3 metry długości, to potrzebujesz minimum te 3 metry wolnej przestrzeni. Im więcej miejsca i im dłuższe sznurki zawieszające hamak, tym wrażenia z bujania lepsze. Dobrze jest mieć więc 1-2 metry zapasu. Może też jednak okazać się że odległość nawet nieco poniżej 3 metrów będzie wystarczająca – hamak będzie po prostu wisiał niżej – nie będzie super wygodny do spania, ale do siedzenia i czytania w nim książki, nada się idealnie. Najlepiej więc sam przymierz hamak i sprawdź, jak wisi.
Hamak turystyczny polskiej marki Lesovik Duch
Jeżeli nie masz jeszcze hamaka, polecam tobie hamak turystyczny. Dlaczego? Hamak turystyczny jest uniwersalny – zawiesisz go w domu, ale weźmiesz także na biwak do lasu. W hamaku można nawet spać i biwakować na dziko. Do tego trzeba się jednak lepiej przygotować. Hamak turystyczny jest wygodny i do spania i do leniwego bujania się w nim w domu, w ogrodzie, w lesie.
Różne skomplikowane systemy zawieszenia, z taśm, karabinków i pętli napinających są dobre w terenie, kiedy często trzeba zdejmować i z powrotem zakładać hamak. Aby rozwiesić hamak w domu wystarczy tobie tylko linka. Może to być linka alpinistyczna – repsznur, albo zwykła poliestrowa linka ze sklepu budowlanego (wtedy wybierz trochę grubszą średnicę – 8 albo 10 mm).
To jaką wybierzesz kotwę, kołek rozporowy lub wkręt zależy od podłoża, do którego będziesz mocował uchwyt. Czy jest to ściana betonowa, czy ściana z mocnej cegły, czy może jest to bardzo krucha ściana w kamienicy, albo może drewniany element schodów?
W wielu budynkach i blokach, często ściany nośne są wykonane z betonu. Jeżeli chcesz przymocować hamak do sufitu, to dobrze wybrałeś, bo sufit też najpewniej będzie betonowy. Beton to mocny i twardy materiał. Jeżeli chcesz zamontować hak w ścianie betonowej, możesz użyć w całości metalowej kotwy rozporowej, nazywanej również stalowym kołkiem rozporowym, kotwą mechaniczną lub pierścieniową.
Stalowe kotwy do betonu.
Użyj kotwy o wielkości minimum 12 x 100 mm. Im kotwa grubsza i dłuższa tym większy ciężar utrzyma, więc jeżeli ściana na to pozwala (np. grubość ściany), zawsze lepiej wybrać kotwę szerszą i dłuższą.
Do kotwy możemy przyczepić albo karabinek, albo od razu linkę od hamaka.
Jeżeli nie wiesz, jak mocne masz ściany lub masz do dyspozycji słabszą ścianę – np. ścianę działową zrobioną z pustaków, skorzystaj z tzw. kotwy chemicznej, czyli zestawu tulei siatkowej (plastikowej lub metalowej – jest to obojętne) i metalowej śruby montowanej na dwuskładnikowy klei żywiczny (np. dwuskładnikowa żywica poliestrowa). W sklepach często można znaleźć gotowe zestawy, ale samodzielne jego skompletowanie, wyjdzie prawdopodobnie taniej i będzie lepiej dopasowane do twoich potrzeb. Kotwa chemiczna jest wyjątkowo mocna.
Gruba śruba oczkowa oraz tuleja siatkowa.
W przypadku drewna możemy użyć albo gotowego uchwytu mocowanego na kilka długich wkrętów, albo możemy użyć śruby zamkowej, kiedy drewniany element możemy przewiercić na wylot. Śruba zamkowa jest zdecydowanie bardziej wytrzymała i polecam to rozwiązanie, ale nie zawsze jest ono możliwe. 4 wkręty o długości 80 mm powinny wystarczyć, ale dużo zależy od jakości drewna. Takie rozwiązanie nie jest pewne i należy je zawsze wcześniej przetestować.
Do drewna możesz użyć uchwytu na wkręty lub śruby zamkowej.
Ale jak sprawdzić, czy posiadamy mocną ścianę betonową, czy słabszą wykonaną z pustaków. Zanim przystąpisz do działania, najpierw ścianę opukaj. Jeżeli dźwięk jest głuchy i “pusty” oznacza to, ze ściana jest słabsza. Gruba ściana betonowa prawie nie wydaje dźwięku. Następnie wywierć w wybranym miejscu pierwszą, mniejszą od docelowej średnicy, dziurę. Jeżeli jest to beton, będzie szło bardzo ciężko i będzie wydobywał się szary pył. Im ściana słabsza, tym wiercenie będzie łatwiejsze.
Uwaga! Jeżeli twoja ściana jest bardzo słaba – kruszy się od samego uderzania pięścią lub stukania śrubokrętem, albo co gorsza, jest to pusta ścianka gipsowa, hamaka nie będzie można zawiesić. Nawet najmocniejsza kotwa nie pomoże, jeżeli pod ciężarem człowieka wyrwie się pół ściany.
Jeżeli masz wątpliwości, co do wytrzymałości ściany, poradź się fachowca!
1. Hamak czy namiot? Co wybrać?
2. Czy hamak jest zdrowy dla kręgosłupa?
3. Jak zamontować hamak? Jak zawiesić?
4. Jak zamontować hamak bez drzewa?
5. Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu?
6. Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?
7. Wieszamy hamak - jaka odległość pomiędzy?
8. Pomysły DIY na stelaż na hamak
Redaktor: Karol JędrzejewskiHarcerz – turysta. Kocha ciepło i wylegiwanie się na plaży… ale ostatecznie i tak zawsze wyjeżdża na daleką północ. Jest zakochany w Skandynawii – w krajobrazach, ludziach oraz dzikiej i surowej przyrodzie. Nigdy nie potrafi sobie odmówić kąpieli w żadnym morzu, jeziorze lub rzece – metrowa warstwa lodu wcale nie jest przeszkodą – potrzebna jest wtedy tylko dobra siekiera. |