Znasz nazwę swojego zastępu i drużyny. Wiesz kto jest Twoim drużynowym i szczepowym. Ale czy wiesz czym jest hufiec i chorągiew? Warto posiadać podstawową wiedzę o tym jak wygląda nasz Związek. Dlatego też przedstawiamy ją tutaj w łatwy do opanowania sposób.
Podstawową jednostką organizacyjną w ZHP jest drużyna harcerska (drużyna starszoharcerska, drużyna wędrownicza), a u zuchów – gromada zuchowa. Drużyna dzieli się na zastępy (w drużynach wędrowniczych mogą działać również patrole), a gromada zuchowa – na szóstki. Inne jednostki organizacyjne to kręgi – instruktorskie, starszyzny, seniorów czy akademickie. Związek kilku drużyn (muszą być to minimum trzy drużyny z co najmniej dwóch pionów metodycznych) nazywa się szczepem.
Szczepy i drużyny mogą należeć do związku drużyn. Jest to jeszcze większa jednostka terytorialna. W jej skład wchodzi minimum 5 drużyn (z każdego pionu metodycznego).
Drużyny, kręgi, szczepy i związki drużyn są skupiane w hufcach, które obejmują pewne terytorium. W mniejszych miejscowościach istnieje jeden hufiec dla całego miasta, a w większych – hufce obejmują daną dzielnicę. Hufce z całego województwa należą do jednej chorągwi.
W Polsce mamy 17 chorągwi – o jedną więcej niż jest województw, ponieważ wszystkie hufce warszawskie skupione są w osobnej chorągwi – stołecznej. Pozostałe hufce z woj. mazowieckiego należą do Chorągwi Mazowieckiej. W chorągwiach są jednostki nazywane referatami, które dbają o poszczególne piony metodyczne na swoim terenie (np. referat zuchowy, referat wędrowniczy).
Nad całą organizacją czuwają władze naczelne. Wśród nich wymienić można: Zjazd ZHP (najwyższa władza ZHP), Główną Kwaterę, Przewodniczącego, Naczelnika, Radę Naczelną, Centralną Komisję Rewizyjną i Naczelny Sąd Harcerski. Ciała te różnią się kompetencjami i wykonywanymi zadaniami.
Zwróć uwagę, że zarówno na poziomie Twojego hufca, chorągwi oraz całego ZHP, struktura wygląda bardzo podobnie. Wystarczy więc, że zapamiętasz jak jest ona skonstruowana na jednym poziomie – będzie ona taka sama (bądź niemal taka sama) na każdym innym.
Zjazd to spotkanie instruktorów i innych osób mających prawo czynne (wybierać) i bierne (być wybieranym). To tutaj podejmuje się najważniejsze decyzje dotyczące planów i działań danej jednostki. To tutaj wybiera się poszczególne władze – Komisję Rewizyjną, Sąd Harcerski, Komendę i Radę.
Zjazd zwoływany jest zazwyczaj co 4 lata.
To druga, najważniejsza władza. Wybrany komendant wraz ze swoim zespołem będzie odpowiedzialny za podejmowanie wszelkich działań mających na celu wspieranie i sprawne funkcjonowanie naszej wspólnoty.
W przypadku najwyższego poziomu funkcja ta nazywa się Naczelnik ZHP, a zespół to Główna Kwatera.
To tutaj instruktorzy mogą rozstrzygać wszelkie problemy, jeśli nie uda im się dojść do porozumienia. W przypadku Naczelnego Sądu Harcerskiego – zajmuje się on również interpretacją Statutu i sprawdza czy nie doszło do jego naruszenia.
Ona odpowiada za prawidłową pracę komendy. Kontroluje czy wykonuje ona zadania wyznaczone przez zjazd i czy podejmowane decyzje są zgodne z obowiązującymi regulaminami wewnętrznymi.
Oto rysunek, który ułatwi zapamiętanie całej struktury oraz tego, kto co robi.
Redaktor: Piotr JurgielewiczWyznawca koncepcji fast and light. Kurtkę przeciwdeszczową zamienił na softshell, a buty trekkingowe na buty biegowe. Zamiast chodzić, woli biegać. Uczestnik kilku górskich ultramaratonów. |