Nie ma w tym ani odrobiny przesady. W książce zawarte jest wszystko, co początkujący zuch i harcerz musi wiedzieć.
Chcesz, aby Twoje dziecko było samodzielne? Dawało sobie radę w trudnych sytuacjach w domu, na podwórku, w szkole, na obozie? Aby było odważne i nie bało się wyzwań? Aby wiedziało, jak nie wpuścić do łóżka myszy i jak zapamiętać sen? Nie bało się ciemności, samodzielnie zrobiło sobie śniadanie do szkoły a nawet obiad, zanim wrócisz z pracy?
Obieranie ziemniaków też już nie będzie problemem.
Większość z nas, rodziców naszych małych harcerzy, pamięta swoje zabawy na podwórku i w lesie. Bawiliśmy się w podchody, zostawialiśmy znaki w lesie i na chodnikach w mieście. Bawiliśmy się w wojnę lub wisieliśmy na trzepakach i gałęziach. Biegaliśmy samodzielnie po placach zabaw lub nieużytkach, łąkach i lasach. Nie baliśmy się i nasi rodzice się o nas nie bali. Wiedzieli, że jestemy samodzielni i damy sobie radę. Przetrwamy.
Przetrwamy także dlatego, że chleb był zawsze w zasięgu ręki, nóż nie stanowił dla nas niebezpieczeństwa, a talerz zupy czekał u rodziców kumpla lub najlepszej przyjaciółki. Nic nie było dziwnego w tym, że zjawiamy się w domu wieczorem, umorusani, zmęczeni. I szczęśliwi.
Teraz dzieci mają mniej czasu i możliwości, aby biegać w samopas, po ulicach czy lesie. Więcej wiedzy zdobywają z internetu, jednak mają mniej umiejętności życiowych. A te tak bardzo przydają się w trakcie obozu. I można dzięki nim zaimponować kolegom. Rozpalić ognisko i zrobić kurczaka na podwieczorek? Dlaczego nie?
Pozwólmy i pomóżmy dzieciom zdobyć samodzielność i umiejętność przetrwania! To także przygoda!
Książka “Poradnik małego skauta. Wszystko, co musisz wiedzieć, by przetrwać!” uczy co i jak można zrobić, a dziecko nierzadko od razu może wprowadzić w czyn nowo zdobytą wiedzę.
Urwany guzik? To nie problem! Można przecież użyć sznureczka, drucika lub nitki. Zawiązać prawdziwy węzeł i przymocować rozciągnięty sznur na pranie między drzewami? Proszę bardzo!
Poza oczywistymi tematami – jak posprzątać pokój, jak się nie zgubić w tłumie i kogo prosić o pomoc, jak pomagać innym – w książce znajdują się też porady jak tropić zwierzęta, jak obserwować ptaki, jak być wzorowym gościem, jak się nie przestraszyć własnego snu, jak nie wpaść w kłopoty, jak się ubrać na wycieczkę, jak nie zgubić komórki, jak nie zostać niewolnikiem komputera i wiele innych.
Książka inspiruje też do wspólnych działań z dzieckiem. Nocleg w lesie w samodzielnie zbudowanym szałasie? Przecież to najlepsza przygoda, jaką można przeżyć! Emocje zapamiętane na lata. Także korzyść dla nas – w oczach dziecka zyskaliśmy właśnie 100 punktów.
Można w oparciu o nią przeprowadzić szereg doskonałych zabaw z dzieckiem – nauczyć je posługiwać się kompasem, mapą, odnajdywać ukryte skarby, poznawać tajemne znaki. To świetny materiał na urozmaicenie zbiórek zuchowych i młodszych harcerzy, a także lekcji przyrody i zajęć technicznych, gdyż w książce można znaleźć także porady, jak wystrugać przydatne przyrządy z drewienek.
Poradnik małego skauta to książka, która w bardzo przystępny, obrazowy i zabawny sposób pokazuje jak dać sobie radę. Autor, Marcin Przewoźniak przedstawia w książce proste i bezpieczne rozwiązania, które powodują, że żadna sytuacja nie będzie dla naszych dzieci zaskoczeniem, nawet na bezludnej wyspie. Gdy nasze dzieci zdobędę tę wiedzę, my będziemy czuli się pewniej, że są bezpieczne podczas wędrówek i obozów, a także, gdy zostają same w domu. To pierwszy krok do zostania podróżnikiem, traperem, komendantem obozu czy astronautą.
A gdy dziecko po powrocie z obozu nie ma nic przeciwko spędzeniu dalszej części wakacji w puszczy i na spływie tratwą, a na pytanie “O czym myślisz z okazji urodzin?” wykrzykuje “Chcę pojechać w Bieszczady, do tego domku, gdzie zbieraliśy miętę na herbatkę!” wiesz już, że to ma sens i wyprawy z dziećmi zyskują inny wymiar.
Dzielni – samodzielni, takie są i takie będą nasze dzieci. A więc – do dzieła!
Uwaga – testowane na dzieciach!
Redaktor: Katarzyna SiekierzyńskaW Woda Góry Las – general manager, prywatnie mama dwóch harcerek, która biega w półmaratonach, na biegówkach, jeździ głównie rowerem, chodzi po górach, podróżuje prywatnie i zawodowo. |