Zmiany w oficjalnym umundurowaniu ZHR, wywołały gorącą dyskusję na temat istoty i roli jaką spełnia w naszym życiu mundur harcerski. No właśnie, czym właściwie jest nasz strój harcerski i jakie ma znaczenie?
Mundur to wizytówka harcerza i element jednoczący grupę – tak zakładał założyciel skautingu, Robert Baden-Powell. Pierwszy krój harcerskiego munduru powstał w Afryce Południowej, gdzie ojciec skautingu służył w wojsku brytyjskim. Ówczesny model charakteryzował się koszulą z długim rękawem w kolorze khaki z kołnierzykiem, kapeluszem o szerokim rondzie z inicjałami BP, znaczące hasło Be Prepared („bądź gotów”). Strój był wygodny, luźny i wykonany z mocnej tkaniny, co pozwoliło na wytrzymanie najcięższych puszczańskich warunków. Dzięki jednolitości ubioru, wszystkie różnice materialne pomiędzy członkami drużyny miały zaniknąć na rzecz wspólnoty i współdziałania społecznego. Ponadto, harcerz przez swój ubiór ma ukazywać szacunek do idei, którymi się kieruje.
Do dnia dzisiejszego ogólny wzór koszuli nie zmienił się w środowisku harcerskim, chociaż dzięki nowym technologiom i fantazji harcerzy, powstają alternatywne stroje, np. jeszcze wygodniejszy mundur polowy. Tym razem znaczące zmiany umundurowania, przeprowadzono w strukturze ZHR.
Z biegiem lat i pokoleń harcerzy, potrzeby dotyczące umundurowania się nieco zmieniają. To samo dotyczy techniki wykonywania odzieży. Harcerze dbając o tradycję, myślą również o swoim dobrym wizerunku w społeczeństwie.
Od 2013 roku na zjazdach harcerze debatowali nad wprowadzeniem zmian w kroju munduru tak, aby stał się on jak najbardziej funkcjonalny i ujednolicony. Celem rozmów było ustandaryzowanie munduru ZHR, jak i zmienienie nastawienia społeczności nie harcerskiej o stereotypowym postrzeganiu harcerzy – jako “chłopców bawiących się w lesie”. Kwestia umundurowania polowego jeszcze nie jest rozwiązana, natomiast z pewnością zostanie wprowadzona w życie. Grupa harcerzy stworzyła internetowe ankiety, aby zdobyć opinie od swoich przyjaciół z różnych środowisk. Pomogły one w podjęciu decyzji jak ma wyglądać idealny mundur ZHR. Braterska współpraca i chęć do zmian zaowocowały pierwszymi prototypami bluz mundurowych. Natomiast do zmian, które zostaną wprowadzone w umundurowaniu będzie również cały komplet, tj.: spodenki, długie spodnie, polar z logo ZHR, obuwie oraz mundur polowy.
Głównymi zmianami wprowadzonymi w fizyczny wygląd bluzy mundurowej to dopracowanie go w szczegółach:
1. Kolor jest głęboko ciemnozielony, co dodaje “elegancji” bluzie mundurowej,
2. Krojem zbliżony bardziej do munduru w wersji VIP,
3. Pagony mają małe guziki, niewidoczne z zewnątrz,
4. Doszyta w komplecie ZHR-ka nad klapą,
5. Kieszonka, mankiety mają ścięte, trapezowe narożniki,
6. Obecny dodatkowy guzik pod szyją, co sprawia, że nie widać koszulki, a mundur przypomina koszulę,
7. Guziki od kołnierzyka są przyszyte bliżej szyi, co sprawia, że chusta lepiej wpasowuje się,
8. Porządnie uszyty, co dodaje elegancji,
9. Podwójne plisowanie materiału na karku, co sprawia, że mundur lepiej się układa,
10. Ma zabezpieczoną dziurkę pod krzyż harcerski (rozwiązany problem siepiącego się materiału i odstępu krzyża od klapy kieszonki),
11. Praktyczne miejsce na długopis w prawej kieszeni,
12. Przeszyty podwójnie obszar wzdłuż rzędu guzików, co nadaje bluzie szyku,
13. Cena jest wyższa o ok. 20zł tak, jak za mundur VIP-owski,
Za cenę dopracowania w szczegółach munduru, niestety będzie trzeba troszkę dopłacić. Cena wzrośnie o 20 zł za bluzę mundurową, czyli tak, jak obecnie za mundur VIP-owski. Podliczając koszt np. dodatkowej naszywki “zhr-ki” (4zł) i szereg innych drobnych szczegółów wykonanych maszynowo – to warto zainwestować te pieniądze na dobrze skrojony i przemyślany funkcjonalnie mundur.
Ciekawe jak na powyższe zmiany zareaguje Organizacja Harcerek? Z niecierpliwością czekamy również na Wasze opinie i komentarze Drodzy Harcerze! Jak Wam się podoba nowy mundur ZHR? Czy teraz czas na zmianę munduru harcerek? Zapraszamy do dyskusji!