Nieodłącznym elementem wyposażenia harcerskiego jest puukko. Słowo to określa nóż fiński z drewnianą rękojeścią znany bardziej pod nazwą finka. Obecnie mając na myśli finkę widzimy nóż z ostrzem stałym o długości około 12 cm i rękojeścią wykonaną z tworzywa sztucznego. Przymocowany jest on do paska za pomocą skórzanej (bądź polimerowej) pochewki. Pamiętaj, iż nóż fiński służy jako narzędzie pracy – nie jest ani zabawką, ani bronią! W niniejszym artykule podpowiem ci, jak wybrać odpowiedni nóż harcerski.
Często zdarza się, że rodzice zaopatrujący swoje pociechy w sprzęt harcerski zastanawiają się, czy finka jest odpowiednim dla nich narzędziem. Pamiętaj – dziecko może posiadać finkę jeżeli jest świadome przeznaczenia noża oraz niebezpieczeństwa wynikającego z jego użytkowania. Ważne jest byś, jako rodzic uświadomił swoją pociechę czym jest nóż, do czego może służyć i jak się nim bezpiecznie posługiwać. Najlepiej jeszcze przed dokonaniem zakupu.
Często, kiedy rodzice decydują się na zakup noża dla swojego dziecka – harcerza lub harcerki – głównym ich kryterium jest, by nóż nie był ostry. Apelujemy! Nóż tępy jest bardziej niebezpieczny niż nóż naostrzony! W przypadku pozornie bezpiecznego, tępego noża, do wykonania danej czynności przykładasz znacznie więcej siły. Sprawia to, że tracisz kontrolę nad narzędziem pracy.
Nóż zbudowany jest z głowni i rękojeści. Głownia wraz z ostrzem noża, powinna być stworzona z twardych materiałów takich jak stal nierdzewna lub stal węglowa. Dla zastosowania harcerskiego dobrze sprawdzi się ostrze ze stali nierdzewnej o długości 12-13 cm. Materiał ten jest delikatnie droższy oraz szybciej się tępi. Wymaga też częstszego ostrzenia w porównaniu ze stalą węglową, ale nie ulega korozji, a to jest cecha, która bardzo mocno przydaje się w terenie.
Zakrzywione na całej długości ostrze pozwoli na łatwiejsze cięcie, krojenie czy ostrzenie. Rękojeść natomiast to miejsce, za które chwytasz nóż. Zwróć uwagę by była ona dopasowana do kształtu dłoni oraz wykonana z materiałów zapobiegających ześlizgiwaniu się dłoni na powierzchnię tnącą (np. rękojeść gumowana).
Dodatkowym elementem zabezpieczającym przed wspomnianą sytuacją jest obecność jelca zwanego także gardą. Zwróć uwagę także na to, czy głownia wraz z ostrzem zatopiona jest w rękojeści na całej długości. Konstrukcja taka zwiększa trwałość i wytrzymałość noża.
Jeśli więc stoisz przed wyborem noża – czy to dla siebie, czy dla swojego dziecka, miej na uwadze te kilka prostych uwag dotyczących dobrej i porządnej finki. Pomoże ci to uniknąć zarówno rozczarowania nożem kiepskiej jakości, który po jednym biwaku rozpadnie się, jak i niebezpieczeństw związanych z kiepskiej jakości stalą.
Jeżeli szukasz rozsądnej opcji – dobrej i nie drogiej, zwróć uwagę na na noże szwedzkiej firmy Mora – na przykład model Mora 860 Companion. Kosztuje on 55 zł. Jest to nóż z ostrzem długości 10 cm i długości całkowitej około 22 cm. Rękojeść jest z gumy, więc nie wyślizgnie się nawet ze spoconej dłoni. W zestawie otrzymasz również wytrzymałą pochewkę z tworzywa sztucznego.
Bardzo możliwe jest, że potrzebować będziecie również krzesiwa. Warto wtedy zainteresować się nożem Fire Knife, który powstał z połączenia sił dwóch szwedzkich firm. Mory produkującej noże oraz Light My Fire zajmującej się krzesiwami. Razem stworzyli świetny produkt, który będzie zarówno świetną finką, jak i krzesiwem. To właśnie ten model znajduje się na zdjęciu, na samej górze tego wpisu! Jeśli jesteś zainteresowany takim nożem lub po prostu krzesiwami, zapraszam do naszej starszej notki o krzesiwach, którą znajdziesz tutaj.
Redaktor: Mateusz KoniecznyUwielbia podróżować – zwłaszcza na Bałkany lub Wschód – po to, by zjeść coś, czego jeszcze nie jadł i wypić coś, czego nigdy nie pił. Chyba, że jedzie w góry – wtedy może nie jeść i nie pić, żywi się widokami i powietrzem. Z wykształcenia etnolog, co z pewnością mocno wpłynęło na jego sposób postrzegania spotykanych w drodze osób i kultur. Do internetu wdzwaniał się już w roku 2000, a w 2001 założył pierwszego bloga. |