Definicja opisująca harcerstwo mówi, że jest to „ polski ruch wychowawczy i społeczny, będący częścią skautingu”. Organizacje harcerskie działają na podstawie harcerskiej metody wychowawczej. Tyle znajdziemy w słowniku czy encyklopedii... Dalej postaram się przybliżyć, czym jest harcerstwo w praktyce.
Podstawą harcerstwa jest wspólnota. Spotykają się tam ludzie o podobnym spojrzeniu na świat. W zespołach – czasami małych, w innych sytuacjach – całkiem dużych realizują swoje cele. Chcą razem, ciekawie spędzać czas, robiąc przy tym też coś dla innych. W swoich działaniach stawiają na ciągły rozwój i pracę nad kształtowaniem swojego charakteru.
Zdarza się, że ktoś zadaje mi pytanie „co wy robicie na tych waszych zbiórkach?” Odpowiedź wcale nie jest łatwa, ponieważ spektrum zajęć, jakie organizują drużyny jest bardzo szerokie. Najczęściej kojarzymy harcerzy z lasem i aktywnością na świeżym powietrzu. I słusznie, ponieważ bardzo dużo zbiórek spędza się w taki sposób. Harcerze biorą udział w wędrówkach, grach terenowych czy zajęciach survivalowych. Na tym jednak możliwości się nie kończą. Drużynowi przygotowują dla swoich harcerzy również np. wyjścia do kina, zajęcia sportowe, czy artystyczne – teatralne, plastyczne, muzyczne. Tak naprawdę lista tego, czym zajmują się harcerze nie ma końca. Wszystko zależy od oczekiwań harcerzy i pomysłów ich zastępowych czy drużynowych.
Będąc harcerzem można nauczyć się mnóstwa rzeczy. Rozpalanie ognisk, budowa szałasów, posługiwanie się mapą i orientacja w terenie, gra na instrumentach, pierwsza pomoc … to tylko kilka najpopularniejszych zajęć, w jakich udział biorą harcerze. Najcenniejsze są jednak zdobywanie przy tym tzw. umiejętności miękkie. Biorąc udział w zbiórkach, biwakach i obozach harcerze uczą się samodzielności, ale też pracy zespołowej. Wykonując różnorodne zadania ćwiczą kreatywne myślenie, uczą się podejmowania decyzji. Odważnie podchodzą do stawianych przed nimi wyzwań, mierzą się z radzeniem sobie z trudnościami. W późniejszym czasie, jeśli ktoś zaczyna obejmować funkcje w drużynie, nauczy się odpowiedzialności – za powierzone mu zadania i ludzi, zarządzania zespołem i realizowania projektów. Doświadczenia te procentują później w dorosłym życiu. Pozwalają lepiej poradzić sobie np. przy poszukiwaniu pracy.
Jest powiedzenie, że „Harcerstwo jest dla każdego, ale nie dla wszystkich”. Z pewnością warto spróbować, przyjść na kilka zbiórek, by przekonać się, czy to przygoda dla nas. Jeśli okaże się, że złapaliście bakcyla i zostaniecie na dłużej - sami będziecie mogli ocenić, czy warto być harcerzem.
Zdobycie wielu umiejętności, doświadczeń i kompetencji, to z pewnością wynosimy z harcerstwa. Jednak największą wartość mają ludzie, których spotykamy na harcerskim szlaku, wspólne przeżycia i nawiązane przyjaźnie. Doświadczenie wielu osób pokazuje, że te „harcerskie” przyjaźnie okazują się najtrwalsze i nie poddają się próbie czasu.
Redaktor: Natalia BecelaPo kilkuletniej przerwie znowu w załodze Woda Góry Las. Osoba z kreatywnym umysłem i twórczymi zdolnościami. Za sprawą tego połączenia wiele swoich pomysłów przekuwa w rzeczywistość. Instruktorka, z-ca komendanta Organizacji Harcerskiej „Rodło”. W wolnych chwilach czyta książki, jeździ na rowerze lub – jeśli są to chwile nieco dłuższe – wyjeżdża w góry. |