Jeszcze niedawno wydawać się mogło, że zasadność istnienia i używania tradycyjnych map turystycznych jest realnie zagrożona przez rozwój map elektronicznych i systemów GPS. Futurystyczne obawy nie znalazły jednak potwierdzenia w rzeczywistości. Tradycyjne mapy wciąż towarzyszą nam na wyjazdach, są również coraz doskonalsze – niewrażliwe na pogodę i warunki zewnętrzne. W porównaniu do nawigacyjnych urządzeń elektronicznych, są dodatkowo tańszą i często bardziej niezawodną alternatywą.
Czasy istnienia tylko zwykłych map papierowych, które po jednym wyjeździe często nie nadawały się do dalszego użytku – już dawno minęły. Obecnie na rynku wydawniczym, poza bogatą ofertą map z całego świata – mamy 3 główne typy map, jeśli chodzi o materiał, z jakiego zostały one wykonane.
Producenci wychodząc na przeciw oczekiwaniom turystów i podróżników, opracowali nowe typy map, które mają być wygodniejsze w użyciu, praktyczniejsze, bardziej wytrzymałe i niewrażliwe na warunki atmosferyczne. Jednocześnie wciąż mają pozostać względnie tanim źródłem informacji o terenie w którym się znajdujemy – bądź dopiero planujemy się znaleźć.
Sprawdźmy więc – jakie typy map turystycznych możemy obecnie spotkać na rynku wydawniczym.
Doskonale znane nam mapy, to nie tylko opcja dla tradycjonalistów. Papierowe mapy turystyczne są przede wszystkim tanie – kosztują kilka do kilkunastu złotych. Są lekkie, można je dowolnie złożyć – aby zajmowały jak najmniejszą ilość miejsca.
Głównym i zasadniczym minusem tych map, jest jednak ich podatność na zużycie i uszkodzenia. Większa ulewa, częste rozkładanie czy wicher – nie trzeba wiele, by uszkodzić ten typ mapy turystycznej. Często po jednym wyjeździe – mapa nie nadaje się do dalszego użytkowania.
Mapy laminowane zna pewnie każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą o istnieniu map turystycznych – wykonywanych na specjalnym “papierze syntetycznym". Określenie “papier”, jest jedynie nawiązaniem do niektórych cech tego materiału – ten typ map bowiem, z tradycyjnym papierem ma niewiele wspólnego!
Mapy syntetyczne powstają tak na prawdę na specjalnej folii, która w “wyglądzie” i dotyku przypomina jednak matowy papier. Mapę taką można składać tak samo jak papierową, możemy ją zrolować, jest również podobnie lekka. W przeciwieństwie do papieru jednak – ten typ mapy jest zupełnie niewrażliwy na wodę (materiał w 100% wodoodporny!) – możemy więc umyć ją w strumyku, czy wykorzystać jako awaryjne siedzisko turystyczne.
Tego typu mapy wodoodporne, są również niezwykle wytrzymałe – odporne na zużycie związane z wielokrotnym składaniem. Podczas testów, które przeprowadzaliśmy na syntetycznych mapach wydawnictwa Galileos – nie udało nam się również rozerwać i potargać takiej mapy. Są bardzo wytrzymałe!
Minusy? Właściwie nie brak. Ich cena jest praktycznie taka sama jak map laminowanych. Wytrzymałość wydaje się być zdecydowanie większa, podobnie z innymi cechami. Ten typ mapy ma wszelkie predyspozycje, aby zdominować rynek map turystycznych – jeśli chodzi o zastosowany materiał.
Ładnie się prezentują – są estetyczne, względnie wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne – takie właśnie są mapy laminowane. Wszyscy chyba znamy je dobrze, sprawdzają się bowiem praktycznie w każdych warunkach zewnętrznych. Jeśli tylko laminat mapy nie ulegnie uszkodzeniu (co niestety czasem się zdarza), mapę taką możemy spokojnie użytkować przez wiele sezonów.
Mapy tego typu są około dwukrotnie droższe od papierowych – jednak ich żywotność jest również co najmniej kilkukrotnie wyższa.
Minusy? Niestety występują. Mapy tego typu co prawda łatwo składają się do stanu pierwotnego, jednak nie udaję się to – jeśli chcemy zamknąć mapę na innej stronie (a potrzebujemy akurat podgląd tylko określonego skrawka terenu). Dodatkowo laminat map z czasem może ulec uszkodzeniu – wtedy woda czy śnieg, jest dla tego typu map podobnie groźna, jak dla zwykłych papierowych.
Końcową ocenę – każdy będzie musiał dokonać sam. W oparciu o własne preferencję, upodobania i typ aktywności jaki planuje. Sami również korzystamy z pełnego przekroju map, w zależności od sytuacji.
Najlepsza mapa to bowiem ta, którą posiadamy, ta dzięki której docieramy do upragnionego celu. Mapy elektroniczne w smartphonach, systemy GPS – to wszystko przydatne wynalazki ułatwiające nawigowanie. Nic jednak nie zastąpi człowieka z dobrą mapą w rękach!
Redaktor: Michał SowaDługoletnia bliskość gór zaowocowała szczególną pasją do turystyki górskiej, szczególnie tej w zimowym wydaniu. Jak wiele osób z naszego zespołu, jest pasjonatem wielu sportów. Rower to jego środek transportu przez okrągły rok, niezależnie od pogody. Z pochodzenia Ślązak, tak więc czasami trudno Nam zrozumieć, co do Nas mówi. |