Prawo i przyrzeczenie harcerskie to podstawowe zasady, które opisują wartości jakimi powinien się kierować każdy harcerz. Żaden z punktów nie będzie miał jednak znaczenia, jeśli nie zostanie zastosowany w praktyce.
10 punktów Prawa Harcerskiego reprezentuje wartości i zasady ważne dla harcerzy. Stanowią podstawę harcerskiego wychowania. Podążając za każdym z poniższych punktów, harcerz staje się wzorem do naśladowania dla wszystkich, którzy go otaczają:
1. Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego.
2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.
3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.
4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.
5. Harcerz postępuje po rycersku.
6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.
7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym.
8. Harcerz jest zawsze pogodny.
9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny.
10. Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów.
Na podstawie prawa i przyrzeczenia harcerskiego możemy z całą pewnością określić idee, wartości i zasady ważne dla harcerzy, jest to: gotowość niesienia pomocy innym, obowiązkowość, prawdomówność, uprzejmość, odwaga, szanowanie przyrody, karność, wesołość, oszczędność, ofiarność, szacunek dla innych oraz chęć pracy nad sobą.
Harcerz z całą pewnością powinien być prawdomówny, w końcu na słowie harcerza można polegać jak na Zawiszy. Oznacza to również dotrzymywania słowa – harcerze są godni zaufania – wykonują zadania do których się zobowiązali. Może warto wprowadzić tę zasadę również w swoim życiu? Pomyśl o ostatnim zobowiązaniu, którego nie wypełniłeś. Teraz skontaktuj się z tą osobą. Powiedz jej, że wiesz, że w przeszłości nie byłeś w stanie dotrzymać słowa, ale chciałbyś jej to wynagrodzić. Wypełnij kolejne zobowiązanie i odbuduj zaufanie!
Jak często mówiono w moim środowisku: „jeśli widzisz potrzebę – zrób coś z tym, nie czekaj!”. Harcerz jest pomocny – oznacza to, że nie tylko reaguje na prośbę pomocy, ale sam również szuka sposobu, aby wnieść swój wkład w „zostawianiu tego świata choć trochę lepszym, niż go zastał”. Czy kiedykolwiek widziałeś ludzi stojących w pobliżu, gdy inni ciężko pracowali? Po prostu rozmawiali ze sobą na uboczu z rękami w kieszeniach? Harcerz nigdy nie będziesz jednym z tych gapiów! Wyjdzie ze swojej strefy komfortu, aby pomagać innym, gdy tylko dostrzeże taką potrzebę - stanie się osobą czynu.
Oszczędność nie oznacza odkładania każdego grosza, a bycie świadomym swoich zasobów. Niezależnie od tego, czy chodzi o pieniądze, czas czy zasoby naturalne, oszczędny harcerz nie będzie niepotrzebnie ich marnował. Oznacza to, że nie stara się o poprawienie swojego statusu (w szkole czy pracy) poprzez pokazywanie swoich rzeczy. Druga część bycia oszczędnym to planowanie przyszłości. Każdy (nie tylko harcerz) powinien zadać sobie pytanie: jak to, co kupuję, wpłynie na mnie (i środowisko) w ciągu siedmiu godzin, siedmiu dni, siedmiu miesięcy i siedmiu lat? Jeśli sprawi mi to przyjemność tylko na krótką metę, ale nie pomoże na dłuższą, to prawdopodobnie nie jest to oszczędna decyzja.
To tylko niektóre z cech jakie powinien mieć harcerz - jak myślicie jakie mogłyby się znaleźć na tej liście?
Redaktor: Natalia PerlińskaArtystka Woda Góry Las! Wszystkie wzory na koszulkach, plakietkach, grafiki w naszym internecie tworzy własnie ona. Niesamowicie kreatywna i uzdolniona, a przy tym bardzo pozytywna i pomocna. Poza byciem grafikiem działa w harcerskich zespołach promocji. Co może robić grafik w wolnym czasie? Podróżuje i rysuje! Prezentuje swoje dzieła i przygody na Instagramie |