ZHP nie lubi ZHR! ZHR nie lubi ZHP! To chyba coś, co każda harcerka i harcerz usłyszał na swojej harcerskiej ścieżce. Okej, ale zacznijmy od początku. Skąd wzięły się takie stwierdzenia? Dlaczego ZHP nie lubi ZHR? I czy to w ogóle jest prawda? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w poniższym artykule!
Jako instruktorka z kilkuletnim stażem mogę powiedzieć, że to po prostu nie jest prawda, a większość uprzedzeń do bratniej organizacji (zarówno ze strony ZHP, jak i ZHR) bierze się po prostu z niewiedzy. Jakość i poziom programu każdej drużyny, zastępu czy hufca nie zależy od tego, do jakiej organizacji należą, a od ludzi, którzy nimi kierują. W obu organizacjach misja i cele programowe zostały wytyczone przez instruktorów, dlatego też wierzymy, że są one najlepsze dla wszystkich harcerek i harcerzy.
W skrócie: dziewczyny z ZHR uczą się tylko szyć i gotować, a chłopcy biegają po lesie. Harcerki i harcerze z ZHR mają zapewniony wszechstronny rozwój, podobnie jak w ZHP. Program obejmuje zdobywanie sprawności z różnych pól: gotowania, sportu, pierwszej pomocy, malowania czy zarządzania pieniędzmi.
ZHP jest największą organizacją pozarządową i zrzesza ok. 100 tysięcy członków. Wśród nich są drużyny, które jeżdżą na obozy puszczańskie (które są budowane od podstaw w lesie), obozy organizowane na stanicach harcerskich czy nawet obozy zagraniczne – gdzie zdarza się nocowanie w hostelach lub hotelach. Wszyscy więc z pewnością znajdą coś dla siebie. Podobnie jest również w ZHR gdzie w zależności od specyfikacji drużyny jeździ się na inny typ obozu.
Ten mit rozśmieszył mnie chyba najbardziej, bo… harcerki i harcerze z obu organizacji mają taki sam tok myślenia, więc sprostujmy to: Zarówno ZHP jak i ZHR posiada gromady zuchowe, drużyny harcerskie, starszoharcerskie oraz wędrownicze. Chociaż grupy metodyczne pomiędzy organizacjami nieco się różnią, zapewniają one program dostosowane do wieku. W obu organizacjach znajdzie się miejsce dla wszystkich chętnych między 6 a 106 rokiem życia.
Kwestia zrzeszania organizacji w WOSM oraz WAGGGS jest bardzo prosta: może nią być największa organizacja harcerska w danym kraju lub federacja organizacji, która w Polsce nie została zawiązana. Z tego powodu ZHP jest członkiem World Organisation of the Scout Movement oraz World Association of Girl Guides and Girl Scouts, a ZHR nie. ZHR, tak samo jak ZHP korzysta z tradycji skautowych oraz metody harcerskiej. W końcu przyświeca nam to samo prawo i przyrzeczenie harcerskie, jak więc może nie robić „prawdziwego” harcerstwa? Co ciekawe w latach 90. sam WOSM zauważa, że nic oprócz burzliwej przeszłości nie stoi na przeszkodzie do zjednoczenia ZHP i ZHR. Powstaje wtedy propozycja zawiązania federacji, a następnie utworzenia jednej organizacji. Ostatecznie ZHR odrzuca tę propozycję.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu macie pewność, że to stwierdzenie nie jest prawdą. A może na następną zbiórkę uda Wam się zaprosić osobę z bratniej organizacji, żeby opowiedziała o podobieństwach i różnicach między ZHP i ZHR? To z pewnością pomoże wszystkim poznać się wzajemnie i porzucić krzywdzące stereotypy i uprzedzenia.
Redaktor: Natalia PerlińskaArtystka Woda Góry Las! Wszystkie wzory na koszulkach, plakietkach, grafiki w naszym internecie tworzy własnie ona. Niesamowicie kreatywna i uzdolniona, a przy tym bardzo pozytywna i pomocna. Poza byciem grafikiem działa w harcerskich zespołach promocji. Co może robić grafik w wolnym czasie? Podróżuje i rysuje! Prezentuje swoje dzieła i przygody na Instagramie |