Kiedyś profesor Bartoszewski zapytany czy opłaca się być przyzwoitym odpowiedział, że się nie opłaca, ale warto – bo to co innego. Z harcerstwem jest nieco inaczej. Tutaj zarówno warto jak i opłaca się choć raz w życiu założyć mundur harcerski.
Niemal każdy, kto kiedykolwiek należał do harcerstwa wspomina bardzo pozytywnie te czasy. Do tej pory harcerstwo cieszy się bardzo dużym zaufaniem wśród społeczeństwa. Skąd się to bierze?
Odpowiedź jest stosunkowo prosta. W harcerstwie przeżywamy szkołę życia. Uczestnicząc w zbiórkach, biwakach i oczywiście obozach ucząc się rozpalać ognisko, rozbijać namiot, czy uczestnicząc w grach terenowych zdobywamy bezcenne umiejętności, które procentują w naszym życiu. Uczymy się zaradności i samodzielności. Odpowiedzialności za powierzone zadanie, pracy w grupie, jej przewodzenia i wspólnego osiągania celów. Uczymy się wyznaczania celów, planowania i ewaluowania zadań. Wyciągania wniosków i uczenia się na swoich błędach.
Często można słyszeć głosy, że harcerstwo to tylko bieganie po lesie w krótkich spodenkach. Jest to jednak coś zdecydowanie więcej. Właśnie dzięki pracy tysiąca instruktorów-wychowawców to bieganie po lesie ma głębszy sens. Rozwija w nas pasję do działania i aktywności na bardzo wielu płaszczyznach. Daje umiejętności, które pomogą nam w dorosłym życiu odnaleźć się na rynku pracy, a także odpowiedzialności jako obywatela, świadomego swoich obowiązków, ale i praw.
Niemal każdy czas jest dobry aby zacząć. Program wychowawczy zawsze dostosowany jest do wszystkich jego uczestników, uwzględniając ich potrzeby i możliwości związane z rozwojem psychofizycznym. Dziecko można zapisać do harcerstwa już od 5-6 roku życia, a pozostać harcerzem można nawet przez całe życie. Nie ważne więc, czy ma się 10, 13, czy 16 lat – w każdym wieku harcerskie organizacje proponują dopasowany program.
W porównaniu do innych zajęć pozalekcyjnych, jest to jedna z najtańszych możliwości spędzania wolnego czasu. Składki członkowskie wynoszą zaledwie kilka złotych miesięcznie, co w przypadku zbiórek 4 razy w miesiącu i innych dodatkowych zadań w trakcie roku jest sumą niewielką. Wydatek jaki czeka każdego rodzica dziecka chcącego być harcerską bądź harcerzem to zakup munduru, tutaj w zależności od drużyny będzie to koszt ok. 100 – 150 zł za cały komplet. Często jednak drużyny pomagają swoim członkom w zdobyciu mundury, czy to przez akcje zarobkowe, czy wymianę używanych mundurów.
Warto podkreślić, że wszystkie wyjazdy i te krótsze weekendowe biwaki i 2-3 tygodniowe obozy w porównaniu do innych ofert są bardzo tanie. Często wyjazd na biwak 2-3 dniowy opłata to kilkanaście złotych, a 2 – tygodniowy obóz potrafi kosztować 700 – 800 zł.
Odnalezienie harcerzy w swoim mieście czy na osiedlu nie musi być takie trudne. Bardzo często drużyny same ogłaszają nabór w szkołach w których działają do swoich szeregów, co następuje zazwyczaj na początku roku szkolnego. Drużyny dostosowane do wieku dzieci można również znaleźć kontaktując się z strukturami harcerskimi na poziomie powiatu czy województwa.
Dwie największe organizacje w Polsce to obecnie Związek Harcerstwa Polskiego oraz Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej – na ich stronach zhp.pl oraz zhr.pl można odnaleźć wszelkie niezbędne dane kontaktowe.
Warto wiedzieć, że większość drużyn działa w konkretnym pionie metodycznym:
Znając ten podział będzie zdecydowanie łatwiej odnaleźć odpowiednie miejsce dla dziecka.
Harcerstwo to przygoda, którą warto przeżyć. Zapewni masę wrażeń i wspomnień. Pomoże nawiązać przyjaźnie na całe życie. Przygotuje do wejścia w dorosłe życie. Rozwinie nasze umiejętności i pozwoli poznać siebie nieco lepiej wraz z otaczającym nas światem. Ukształtuje samodzielnie myślącego i odpowiedzialnego obywatela.
Redaktor: Piotr JurgielewiczWyznawca koncepcji fast and light. Kurtkę przeciwdeszczową zamienił na softshell, a buty trekkingowe na buty biegowe. Zamiast chodzić, woli biegać. Uczestnik kilku górskich ultramaratonów. |