ZHP to skrót nazwy „Związek Harcerstwa Polskiego”. Jest to największa w Polsce organizacja harcerska, której początki sięgają roku 1916.
1 listopada 1916 roku miał miejsce zjazd zjednoczeniowy. W Warszawie spotkały się wtedy wszystkie organizacje harcerskie działające w zaborze rosyjskim. Wtedy po raz pierwszy pojawiła się nazwa Związek Harcerstwa Polskiego, którego odznakami stały się lilijka i krzyż harcerski (wzór zaprojektowany kilka lat wcześniej przez ks. Kazimierza Lutosławskiego).
Po dwóch latach, w listopadzie 1918 roku w Lublinie zebrali się reprezentanci wszystkich polskich środowisk skautowych. Zapadła wtedy decyzja o połączeniu ich w jedną dużą organizację. Jako nazwę przyjęto Związek Harcerstwa Polskiego. Od tej pory jednoczył on harcerzy nie tylko z terenów zaboru rosyjskiego, ale z całych ziem (okupowanej jeszcze wtedy) Polski. Niebawem do drużyn harcerskich dołączyły też gromady zuchowe.
Uczestnicy zlotu z okazji 25-lecia ZHP w Spale, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
W końcówce lat 30. ZHP zrzeszał ok. 200 tysięcy członków. Na Zlocie 25-lecia ZHP w Spale, w 1935 roku spotkało się ich 25 tysięcy. Dla porównania – w roku 2010, podczas obchodów 100-lecia harcerstwa, w zlocie w Krakowie udział wzięło niecałe 10 000 harcerzy, a sam związek zrzeszał ich ok. 100 tysięcy.
Redaktor: Natalia BecelaPo kilkuletniej przerwie znowu w załodze Woda Góry Las. Osoba z kreatywnym umysłem i twórczymi zdolnościami. Za sprawą tego połączenia wiele swoich pomysłów przekuwa w rzeczywistość. Instruktorka, z-ca komendanta Organizacji Harcerskiej „Rodło”. W wolnych chwilach czyta książki, jeździ na rowerze lub – jeśli są to chwile nieco dłuższe – wyjeżdża w góry. |