Namioty pojedyncze i dwuosobowe
Wszystkie namioty turystyczne jedynki i dwójki są bardzo małe. Przeznaczone są głównie na minimalistyczne wyprawy, chociaż możemy również w tej kategorii znaleźć namioty przeznaczony w większym stopniu na kemping niż na podróż z plecakiem. Przykładem kempingowej dwójki będzie szybkorozkładalny Coleman Galiano 2. Pozostałe namioty w tej kategorii to klasyczne i proste iglo lub technologicznie zaawansowane namioty wyprawowe. Jeżeli wybieramy się na trekking, do lasu lub zamierzamy przez kilka dni albo nawet tygodni podróżować rowerem ze sakwami, chcemy być niezależni i spać po namiotem w dowolnym miejscu. Pojedyncze lub podwójne igloo będzie najlepszy rozwiązaniem. Wnętrze namiotu nie jest duże, ale wystarczające, by pomieścić tam siebie oraz bagaże. Przy dużej ilości bagażu powinniśmy się zdecydować na namiot z przedsionkiem, gdzie będziemy mogli schować plecak lub sakwy. Przy bardzo dużej ilości bagażu, np. podczas wielotygodniowej wyprawy dobrą opcją będzie wybranie namiotu, który jest przeznaczony dla jednej osoby więcej. Podczas samotnej wyprawy lub, kiedy po prostu każdy ma swój namiot, wybralibyśmy wtedy namiot dwuosobowy, a kiedy podróżujemy w parze, możemy się zdecydować na namiot trzyosobowy. Największą zaletą namiotów pojedynczych i podwójnych jest ich waga oraz wymiary po spakowaniu. To są parametry najczęściej oceniane przez klientów oraz te, o które prześcigają się producenci. A to dlatego, że są bardzo istotne. Podczas minimalistycznej wyprawy pieszej lub rowerowej, każdy gram i wolna przestrzeń się liczą.
Kiedy planujemy podróż w bardzo trudne warunki, inne cechy namiotu zaczynają przeważać. Kiedy mówimy o trudnych warunkach, przede wszystkim mamy na myśli silny i porywisty wiatr. To on jest zabójcą zwykłych niewzmacnianych konstrukcji. Zaawansowane namioty ekspedycyjne cechują się właśnie wzmacnianą, specjalnie zaprojektowaną na wiatr konstrukcją. Namioty wyprawowe powinny wytrzymać podmuchy silniejsze nawet niż 100 km / godzinę. Kolejną cechą są również mocniejsze materiały – niekiedy jest to kosztem dodatkowych kilkudziesięciu gramów na całym namiocie, jesteśmy jednak pewni, że nie pojawi się żadna dziura w tropiku ani w podłodze. By zrekompensować tę dodatkową wagę, wiele profesjonalnych namiotów posiada stelaże aluminiowe – aluminiowa konstrukcja ma podobną wytrzymałość, jest natomiast lżejsza.
Namiot iglo czy tunelowy?
Kiedy przeglądamy ofertę naszego sklepu, widzimy, że dominują dwa główne rozwiązania konstrukcyjne. Jedno to jest kopuła iglo, drugie natomiast to konstrukcja tunelowa. Jakie są cechy jednego i drugiego?
Namiot Iglo będzie lżejszy, prostszy i szybszy do rozłożenia, a także będzie samodzielnie stał nawet bez użycia śledzi – będzie to miało znaczenie szczególnie na twardym i kamienistym podłożu, gdzie możemy mieć ze śledziami problemy.
Namiot tunelowy z kolei będzie cechował się lepszą odpornością na wiatr, ale tylko wtedy, kiedy odpowiednio go zakotwiczymy w terenie za pomocą szpilek. Ponadto namiot tunelowy jest bardziej komfortowy – cechuje go średnio większa kubatura, gdyż ściany nie opadają tak stromo, jak w iglo.
Zobacz naszą całą ofertę i dopasuj namiot odpowiedni do twoich potrzeb!