Technical Backpack Collection to długo oczekiwana w branży outdoorowej, zaprojektowana od podstaw – nowa kolekcja plecaków turystycznych, autorstwa szwedzkich specjalistów od transportu – marki Thule. O pojawieniu się na rynku nowych plecaków firmy Thule, plotkowało się już od dłuższego czasu. Jednak do chwili ekscytującego debiutu na początku lutego 2015, wszystko było owiane dozą tajemnicy i skrzętnie skrywane przed ciekawością świata. Wiadomym było tylko tyle, że kolekcja bazuje na doświadczeniach firmy, projektowana jest od technicznych podstaw, wraz ze specjalnym zespołem inżynierów, techników oraz osób odpowiedzialnych za stylistykę produktu, do której Thule przywiązuje równie dużą wagę.
Do pracy przy kolekcji nowych plecaków, Thule nie korzystało jednak tylko z doświadczeń swojego zespołu. Nawiązano ścisłą współpracę z osobami odpowiedzialnymi w przeszłości, za produkcję profesjonalnych plecaków turystycznych dla innych firm z branży. Do projektu wprowadzano również zawodowych sportowców, współpracujących z marką Thule przy każdym projekcie. Do Thule Crew należą przedstawiciele różnych dyscyplin sportowych. To oni są kolejną grupą profesjonalnych testerów i również dzięki nim, projekty zyskują ostatnie poprawki. Wszystko by w efekcie końcowym osiągnąć produkt najbardziej zbliżony do doskonałości – funkcjonalny, przemyślany, precyzyjnie wykończony i pożądanie wytrzymały.
Marka Thule obecna jest na rynku od 1942 roku – jest więc to okres działający na wyobraźnie. Już od początku swojego istnienia, szwedzka firma specjalizowała się w produkcji sprzętu ułatwiającego życie osobom aktywnym. Swoją renomę w świecie, marka Thule zyskała jednak na systemach pozwalających bezpiecznie i łatwo przewozić sprzęt towarzyszący nam na co dzień. Dziś Thule utożsamiane jest z produktem klasy premium, synonimem najwyższej jakości produktu – któremu zaufały miliony użytkowników w ponad 130 krajach na całym globie.
Seria plecaków Technical Backpack jest naturalnym efektem ostatnich lat pracy firmy Thule. Zebranie doświadczeń przekazywanych przez kolejne pokolenia ekspertów firmy, szwedzka myśl techniczna i nacisk na innowacje, pozwoliło w konsekwencji na wytworzenie produktów godnych naszej uwagi.
Oto jak pracę nad kolekcją plecaków Thule wspomina Graham Jackson – produkt manager serii Thule Technical Backpack:
“Jesteśmy przekonani, że udało nam się podejść “na świeżo” do kategorii plecaków i stworzyć dzięki temu – znakomite produkty. Nie istnieją dwa identyczne ciała ludzkie, dlatego opracowaliśmy szybkie i skuteczne patenty na dopasowanie naszych plecaków do potrzeb każdego użytkownika”.
W przypadku plecaków, podobnie jak w wielu innych produktach szwedzkiego producenta – wiele uwagi poświęcono nowoczesnej, innowacyjnej konstrukcji – pełnej pionierskich rozwiązań. Nowe podejście wykorzystano między innymi w najważniejszej części plecaków, czyli w systemach nośnych. Specjaliści Thule wychodzą z założenia, że nie ma dwóch identycznych typów sylwetki. Rozróżnienie systemu nośnego jedynie na płeć użytkownika – jest dalece niewystarczające. W plecakach Thule znajdziemy więc nie tylko różne rozmiary systemów nośnych. Przede wszystkim skupiono się na ich płynnej regulacji – pozwalającej w kilka sekund dopasować całość pod wymagania konkretnego użytkownika. Godnym wyróżnienia jest, że system regulacji wysokości pasów ramiennych – zastosowano również w systemach nośnych wykorzystujących siatkę – jako punkt styku z plecami. To rozwiązanie którego w takiej formie wykonania, zdecydowanie brakowało na rynku plecaków turystycznych.
To co jednak dzieli produkty na różne klasy, to oczywiście prócz różnic fundamentalnych – jak technologie bądź zastosowane materiały, to właśnie detale. Często to właśnie ich suma, decyduje o końcowym efekcie. W plecakach Thule silny fundament, jest więc obudowany równie solidnym wykończeniem, nawet najmniejszego szczegółu. Zamki renomowanej japońskiej firmy YKK®, zakończono specjalnymi uchwytami – by umożliwić manipulowanie nimi również w założonych rękawiczkach. Elastyczne troki ze ściągaczami służące do przytroczenia kijów, gdy tylko nie są używane – można je schować w specjalnie przygotowanych na ten cel przegródkach. Wszystko to tworzone jest w określonym celu, aby ułatwić nam życie – bez względu na okoliczności.
Bardzo istotną częścią filozofii wytwarzania sprzętów przez markę Thule, jest etap testów i kontrolowania jakości prototypów produktów. Procesy te podejmowane są przez specjalną jednostkę szwedzkiej firmy. Thule Test Center™ to właśnie miejsce, w którym weryfikowane są faktyczne możliwości każdego z produktów.
Marka Thule nie zapomina też o estetyce swoich produktów. W przypadku serii plecaków Thule, osobny zespół projektowy odpowiedzialny był właśnie za wzornictwo i wydaje się, że stanął on na wysokości zadania. Nienaganna linia, tradycyjna stylistyka, niezaburzone proporcje – to wszystko cieszy oko i przyciąga naszą uwagę.
Techniczna kolekcja plecaków Thule podzielona jest na kilka serii – rozróżniających plecaki ze względu na typ, możliwości i ich końcowe przeznaczenie. Załoga sklepu Woda Góry Las nie byłaby sobą, gdyby nie sprawdziła możliwości plecaków w terenie. Czas więc sprawdzić czy plecaki Thule, są rzeczywiście tak doskonałe jak pisze o nich producent – weekendowy wyjazd skiturowy w Tatry, był do tego doskonałym pretekstem.
Linia Capstone współtworzona jest przez plecaki o pojemności 22, 32, 40 i 50 litrów. Wszystkie z nich projektowane są w oddzielnych wersjach, tworzonych zarówno dla Pań, jak i Panów. Dzięki swojej kompletnej konstrukcji, kierowane są w szczególności do wycieczek i wypraw o trekkingowym charakterze. Wszystkie plecaki tej serii wykorzystują patent osiatkowanego panelu stykającego się bezpośrednio z plecami użytkownika. To rozwiązanie tworzy szczególnie szeroki kanał wentylujący plecy, dzięki czemu seria tych plecaków będzie niezastąpiona podczas ciepłych części roku czy przy dużej intensywności wysiłku.
W tej serii plecaków to uzyskiwany komfort i funkcjonalne możliwości są kluczowymi parametrami. Dodatkowo każdy z plecaków posiada w komplecie pokrowiec przeciwdeszczowy – chowany w niewielkiej kieszonce w dolnej części plecaka. Pokrowiec nie jest zintegrowany z plecakiem, więc łatwo można go przygotować do czyszczenia. Najmniejszy z plecaków tej serii – model Capstone 22, produkowany jest w dwóch rozmiarach systemu nośnego – pozwalającego dopasować plecak pod proporcję sylwetki każdego użytkownika oraz użytkowniczki. Pozostałe wielkości plecaków tej serii, bazują już na w pełni regulowanym systemie nośnym, w którym to otrzymujemy możliwość płynnej zmiany wysokości pasów ramiennych (w zakresie 15 cm).
Seria Guidepost tworzona jest z myślą o osobach wybierających się na zdecydowanie dłuższe wyjazdy. Znajdziemy tutaj plecaki w osobnych wersjach tworzonych zarówno dla Pań, jak i Panów. Pojemne konstrukcje plecaków wyprawowych Guidepost, tworzone są w pojemnościach 65, 75 oraz 88 litrów. Linia Guidepost również projektowana była od podstaw, doskonale widać więc tu zupełnie nową jakość i bardziej innowacyjne podejście do tematu tych największych plecaków turystycznych. Oczywiście wiele uwagi poświęcono systemowi nośnemu, który jest oczywiście szczególnie istotny przy najcięższych plecakach wyprawowych.
Użytkownik w plecakach Guidepost nie ma do dyspozycji rozmiarów systemu nośnego, ale jego praktycznie pełną i szybką regulację. Co zaskakujące w systemie nośnym? Regulujemy nie tylko wysokość pasów ramiennych (również w zakresie 15 centymetrów), ale również szerokość ich ułożenia (3 stopnie regulacji). Ten patent, pozwala dopasować plecak nie tylko do długości pleców, ale również ich szerokości!
Pozostałe tajemnice konstrukcji plecaków Guidepost, trzeba po prostu odkryć i poznać. My wspomnimy jeszcze tylko o elemencie, który wzbudził nie tylko nasze zaskoczenie, ale i podziw. Klapa górna plecków Guidepost po odpięciu, tworzy dodatkowy plecak w pełni znaczeniu tego słowa. Bonusowy plecak w zestawie o 24 litrowej pojemności – my jesteśmy na tak!
Przypuszczaliśmy, że firma pokroju Thule może stanąć na wysokości zadania w temacie plecaków. Tworzą w końcu doskonałe systemy bagażników, wysokiej klasy nosidełka turystyczne czy przyczepki rowerowe dla dzieci – sami ich używamy na co dzień, bo są po prostu jednymi z najlepszych. To co jednak otrzymaliśmy do testów, całkowicie nas zaskoczyło. Oczywiście obie serie plecaków Thule będziemy dla was jeszcze dokładnie sprawdzać na kolejnych wyjazdach i wyprawach, jednak już dziś możemy powiedzieć – pojawił się na rynku plecaków niezwykle potężny gracz, który wprowadził nową jakość i już zmienia zastaną rzeczywistość. Dla Nas – użytkowników, to oczywiście doskonała wiadomość.
Redaktor: Michał SowaDługoletnia bliskość gór zaowocowała szczególną pasją do turystyki górskiej, szczególnie tej w zimowym wydaniu. Jak wiele osób z naszego zespołu, jest pasjonatem wielu sportów. Rower to jego środek transportu przez okrągły rok, niezależnie od pogody. Z pochodzenia Ślązak, tak więc czasami trudno Nam zrozumieć, co do Nas mówi. |