W momencie, kiedy zaczynasz przychodzić na zbiórki harcerskie, niewiele rzeczy Cię obchodzi. Liczy się tylko to, że jesteś z przyjaciółmi i dobrze się bawisz. Po jakimś czasie harcerstwo zaczyna znaczyć więcej i dochodzisz do wniosku, że nadeszła pora, by stać się prawdziwym harcerzem. Jednak, by to zrobić, musisz odbyć wędrówkę, aby osiągnąć swój cel. Trochę Ci w tym pomogę.
By stać się prawdziwym harcerzem, powinieneś rozpocząć od wyrażenia tej woli drużynowemu. Nie jest to trudne. Wystarczy chcieć. Dobry drużynowy powinien mieć przygotowane odpowiednie wymagania, które trzeba spełnić, by później móc zostać harcerzem. Z pozoru wymagania mogą się wydawać banalne, natomiast ich spełnienie nie będzie takie proste. Przede wszystkim musisz się zastanowić, co — oprócz otrzymania Krzyża, a co za tym idzie złożenia Przyrzeczenia — próba ma przynieść Tobie. To pytanie będziesz sobie zadawał jeszcze kilkakrotnie w momencie realizacji innych prób. Jeżeli wiesz, co próba ma Ci dać, powiedz to drużynowemu. Wtedy siadacie razem i rozpisujecie próbę. Zazwyczaj jest ona zbudowana z około 6 – 7 punktów, gdzie każdy z nich zawiera inną wiedzę do przyswojenia. To do dzieła!
- Znam i rozumiem treść Przyrzeczenia Harcerskiego — z pozoru proste zadanie, jednak jest tutaj pewien haczyk. Nie chodzi przecież, by wykuć bezrefleksyjnie treść i udowodnić drużynowemu, że ma się dobrą pamięć. Najważniejsze jest zrozumienie tego, co mówisz. Drużynowy może zapytać Cię, co czujesz, gdy słyszysz te słowa, co one dla Ciebie znaczą. Kiedy już wykonasz próbę, to właśnie te słowa będziesz wypowiadał – dlatego warto przemyśleć, jakie mają dla Ciebie znaczenie.
- Znam i rozumiem Prawo Harcerskie — można by uznać, że występuje tu analogiczna sytuacja, jak w przypadku Przyrzeczenia. Jednak to nie to samo. Wiesz dobrze, że Prawo Harcerskie jest nazywane Dekalogiem Harcerza. Czy uważasz, że to prawo, którym chcesz się kierować? Czy się z nim zgadzasz? Czy przestrzegasz? Zastanów się nad tym i podejmij próbę zweryfikowania samego siebie. Tylko prawdziwie harcerska postawa może doprowadzić Cię do celu, jakim jest harcerski Krzyż.
- Znam i rozumiem symbolikę krzyża harcerskiego, lilijki i koniczynki. Potrafię wyjaśnić, co znaczy i do czego zobowiązuje harcerskie pozdrowienie „Czuwaj!” – z tymi harcerskimi atrybutami jak z godłem naszego kraju. Każdy Polak wie, co oznacza czerwone tło, tak samo każdy harcerz wie, czym jest lilijka i jakie wartości oraz jaką historie niosą ze sobą wieńce na krzyżu. Jest to niezwykle ważny element świadomej przynależności do Harcerstwa. Jeżeli więc widzisz osobę, która ma krzyż na lewej piersi przy mundurze, to wiesz, że jest Twoją siostrą lub bratem, że kierują Wami te same wartości.
- Znam hymn harcerski i umiem go zaśpiewać — tutaj od razu powiem, że nie musisz go śpiewać samodzielnie, przed wszystkimi. Ważne, że znasz, rozumiesz i umiesz go wyrecytować. Oczywiście jest możliwość zaśpiewania hymnu podczas apelu, ale nie martw się, że nie dysponujesz operowym głosem. Dobry drużynowy obserwuje swoich podopiecznych i na pewno, część praktyczną będziesz miał za sobą jeśli będziesz śpiewał razem ze wszystkimi. Jeżeli chodzi o zrozumienie, to jest tutaj podobnie, jak z hymnem narodowym (analogii do patriotyzmu jest sporo w harcerskiej symbolice), jako świadomy harcerz wiesz, do czego ma Cię on motywować — do pracy wśród harcerskiej braci!
- Kompletuję swój mundur harcerski — przynależność do takiej organizacji jest chlubą, dlaczego by więc nie manifestować jej swoim ubiorem? Oczywiście pamiętaj o tym, że nie tylko ubiór jest ważny, ale również to, w jaki sposób się zachowujesz w każdej sytuacji i wiedz, że harcerski styl nie ogranicza się tylko do noszenia munduru.
- Systematycznie uczestniczę w zbiórkach zastępu i drużyny — to nic innego jak budowanie swojej przynależności do harcerstwa, drużyny. Dzięki temu zacieśniasz więzi z ludźmi, którzy reprezentują te same wartości. Być może w pewnym momencie Twojego życia staną się również Twoimi najbliższymi przyjaciółmi (a przecież zaczęło się tak niewinnie :)). Nie traktuj więc zbiórek jak przymus, tylko jak element Twojego harmonogramu, który jest częścią Ciebie, spotkanie, na które czekasz każdego tygodnia.
- Wykonałem/wykonałam z zastępem (patrolem) przynajmniej jedno zadanie zespołowe (lub projekt) – tak naprawdę to podczas każdej zbiórki realizujesz różne projekty. Czy to wspólne rozpalenie ogniska, rozstawienie szałasu, czy też upieczenie babeczek. Projekt czy zadanie zespołowe, to właśnie jest działanie, które realizujesz z grupą, której chcesz być częścią i z którą się identyfikujesz. Pomyśl więc, a najlepiej samemu zainicjuj, jakie zadanie będzie godne Twojej próby?
- Znam nazwę drużyny, imię, nazwisko zastępowego i drużynowego — nic dodać, nic ująć. Takie rzeczy trzeba wiedzieć, bo kiedy masz jakieś pytanie, czy też chcesz usprawiedliwić swoją nieobecność drużynowemu, to do niego napiszesz lub zadzwonisz. Zaś w kwestii nazwy drużyny, to wiesz przecież, jak się nazywasz, zatem tak samo musisz wiedzieć, do jakiej drużyny należysz oraz o jakiej drużyny imię dbasz.
To jest właśnie główna część próby, przez którą musisz przejść, jeśli chcesz zostać prawdziwym harcerzem. Dodatkowo może być ona rozszerzona o kilka elementów obowiązujących tylko w danej drużynie i stanowiących tajemnicę dostępną dla nielicznych – ale o tym dowiesz się już od swojego drużynowego. Mam nadzieję, że osiągnąłem swój cel i przeprowadziłem Cię przez próbę. Wierzę, że ona z kolei pozwoli Ci dotrzeć do tajemniczego miejsca, w którym po pytaniu drużynowego: “Czy chcesz złożyć Przyrzeczenie Harcerskie?”, odpowiesz: “Tak, chcę”.
Tego życzę.
Do zobaczenia na harcerskim szlaku!
Życia ciekawy student I roku Zarządzania Państwem. Fan książek kryminalnych, sensacyjnych oraz fantasy. W wolnych chwilach wskakuje na rower szosowy lub gra w siatkówkę. Harcersko – szczepowy I Wrzesińskiego Szczepu Harcerskiego “Alfa”.
|