Na początku każdych wakacji przychodzi taki czas, że wszyscy harcerze nie mogą usiedzieć na miejscu i odliczają dni do największej przygody lata, czyli obozu. Jednak, żeby przygoda nie zamieniła się w katorgę, należy posiadać ekwipunek, który pomoże bezpiecznie przejść przez tę pełną zwrotów akcji atrakcję.
Pierwszą rzeczą, która przychodzi mi na myśl, gdy słyszę słowo obóz to odpowiedni plecak. Odpowiednio dobrany. Jednocześnie funkcjonalny i dobrze wyglądający. Podczas pakowania na obóz warto zauważyć, że sprzętu, który należy zabrać jest zazwyczaj więcej niż na zwykły biwak. Dlatego też trzeba rozpatrzeć zakup plecaka, który będzie mógł pomieścić wszystko, co na obóz weźmiemy. Osobiście polecam plecaki o pojemności 75 litrów, ponieważ nie jest wtedy za duży ani za mały. Oczywiście znajdą się osoby, które w plecak 50 litrów też potrafią się zmieścić oraz tacy, którzy mają “tony” dodatkowych rzeczy i plecak 90 litrów to minimum. Pamiętajcie jednak, że mówimy tutaj o starszych harcerzach – jeśli jesteś młodszy, to duża szansa, że taki plecak 75 litrów będzie większy od Ciebie! W każdym razie jeśli nie wiesz jaki plecak na obóz będzie właściwy, to skontaktuj się z WGLem – pomogą wybrać, doradzą, a mają w tym naprawdę duże doświadczenie. Pamiętajcie tylko żeby do kupna plecaka (gdziekolwiek byście go kupowali) podchodzić z głową, gdyż jeśli kupicie za duży, to będzie się go niewygodnie nosiło, a ciężar nie będzie prawidłowo rozłożony, natomiast za mały nie pomieści wszystkiego. Polecam zrobić sobie listę rzeczy, które zabralibyście na obóz. Jeżeli jedziecie pierwszy raz, to taką listę powinien posiadać drużynowy, choć tutaj też może być pomocny internet i dokładny spis tego co jest potrzebne podczas obozu lub nasz blogowy poradnik pakowania na obóz. Dopiero później myśleć o kupnie. Na rynku plecaków bardzo mocnymi liderami są: Deuter (posiadający specjalne plecaki dla dzieci i młodzieży z możliwością regulacji wraz z rośnięciem), Jack Wolfskin czy też Hi-Tec. Ich plecaki są dobre jakościowo, a nowości technologiczne są regularnie wprowadzane, dzięki czemu zapewniają wyższy komfort użytkownika. Widoczny na zdjęciu Deuter Quantum jest moim zdaniem idealną opcją na obóz, ponieważ prócz głównego plecaka, który wykorzystywany jest do spakowania naszego głównego ekwipunku jest połączony z mniejszym plecakiem, który łatwo jest odczepić i może stanowić bagaż podręczny.
Następnie trzeba zadbać o swój komfort spania – pisałem też o tym w artykule Od czego zacząć, czyli jak skompletować sprzęt nowego harcerza. Do przeczytania, którego serdecznie zachęcam. Zaczynamy od dobrania odpowiedniego śpiwora, który pomoże nam przyjemnie spędzić noce w namiocie. Tutaj pojawia się kilka opcji do wyboru. W przypadku obozu harcerskiego nie jest za bardzo ważny fakt z jakich materiałów zrobiony jest śpiwór. Czy jest on puchowy czy syntetyczny – lepiej nawet wybrać śpiwór syntetyczny. Nabiera to więcej znaczenia w przypadku bardziej profesjonalnych wyjazdów turystycznych. Ja zawsze zwracam uwagę na zakres temperatur, ponieważ nie zawsze potrzebny nam jest śpiwór, który z założenia nadaje się na wyprawy, gdzie temperatura może sięgać do -30 stopni Celsjusza, bo latem można się w nim zapocić a dzięki temu bardziej narazić swoje zdrowie na różnego rodzaju przeziębienia, które na obozie przyjemne nie są. W drugą stronę też łatwo przesadzić. Dlatego w kwestii doboru apeluję o rozsądek, a jeśli nie wiecie jak czytać temperatury śpiworów i co one oznaczają, to sprawdźcie kolejny poradnik na naszym blogu. W ofercie naszego sklepu znajdziecie wiele rodzajów śpiworów, które powinny wystarczyć by spełnić wymagania letniego obozu, czy też jeżeli poszukujecie czegoś więcej, to polecam serdecznie śpiwory 3 sezonowe, ponieważ nadają się one na szerszy zakres działań harcerskich, które mogą dziać się w ciągu roku. To też niweluje problem z doborem odpowiedniego śpiwora do okazji, ponieważ zamiast 3 różnych na każde warunki macie jeden uniwersalny. Bardzo polecam tę opcję, sam korzystam z tego rozwiązania i kolejny rok mój śpiwór wiernie mi służy.
Musisz również pomyśleć o tym, co będziesz używać do jedzenia czy też picia. Nie zawsze bazy obozowe, czy też inne miejsca organizacji obozu, posiadają odpowiednie ilości sztućców, kubków, czy też talerzy. Dlatego warto w tym miejscu rozważyć zakup zestawu naczyń obozowych składającego się menażki, kubka oraz niezbędnika. Jak wybrać najlepszy zestaw na obóz? Zacznijmy od menażki. W momencie kiedy wiadomo, że posiadanie menażki będzie konieczne, trzeba przede wszystkim funkcjonalnie podejść do tematu. Chodzi mi tutaj o ilość misek, czy są one wystarczająco pojemne, czy menażka jest zrobiona z metalu, który jest trwały i nadaje się do wykorzystania do gotowania nad ogniskiem czy palnikiem. Polecam serdecznie stalowe zestawy, które są bardzo wytrzymałe i stają się przyjacielem harcerza na kolejne lata. Ja osobiście używam właśnie menażki stalowej i jestem z niej bardzo zadowolony. Kolejna rzecz – niezbędnik. Warto posiadać swoje własne, wytrzymałe sztućce, które nigdy nie zawiodą i się nie zgubią, bo posiadają kółeczko metalowe łączące wszystkie elementy ze sobą.
Na końcu kubek. Ja osobiście mam wymagania względem kubka podobne jak przy menażce. Ma być funkcjonalny, wytrzymały i nie mogę się bać tego, że gdzieś przez przypadek go zniszczę. Pod hasłem funkcjonalny mam na myśli jego rozmiar, jak i fakt, że mogę w nim zrobić herbatę na ognisku. A jak już wiem, że te wymagania spełnia to od razu wiem, że musi być on stalowy.
W przypadku kiedy liczy się dla Was również walor estetyczny, to w trakcie poszukiwań możecie znaleźć również kubki emaliowane, które nie tylko są ładne, ale też funkcjonalne i moje wymagania również spełniają w 100 procentach. Tak samo możemy szukać niezbędnika na obóz – kiedy kolor ma znaczenie to warto sprawdzić Spork, plastikowe połączenie łyżki, widelca i noża w jednym, które mają ogromną paletę kolorów. Jest to rozwiązanie wygodne, tylko trzeba się chwilę przyzwyczaić do korzystać z takiego niezbędnika. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o menażkach, to zapraszamy do naszego poradnika jaka menażka na obóz będzie najlepsza.
Jak już mamy w co spakować ekwipunek, mamy w czym spać oraz w czym jeść. Warto się zastanowić nad odpowiednią odzieżą wierzchnią. Jest to nieodzowny element ekwipunku, który musi się znaleźć w naszym obozowym plecaku. W przypadku kurtki polecam 2 rozwiązania. Albo kupić kurtkę softshell z kapturem, albo kurtkę 3 w 1, która będzie tak naprawdę całoroczna, ponieważ składa się również z podpinanego polaru, który można wykorzystać osobno. Dzięki temu zdobywamy nie tylko kurtkę ale i polar. Pierwszą opcję polecam w przypadku, kiedy softshell będzie używany jako jedna z kilku kurtek w Twojej szafie, natomiast drugą w momencie, kiedy chcesz raz, a porządnie kupić uniwersalny zestaw.
Przyda Ci się też coś, co pomoże oświetlić drogę do toalety o godzinie 2:00. Mowa tu o latarce. Najbardziej funkcjonalna dla harcerzy jest latarka czołowa, ponieważ nie raz na obozach zdarzą się działania nocne, które wymagają wolnych rąk, a latarka ręczna powoduje, że możliwości ich wykorzystania i jednoczesnego świecenia są ograniczone. Czasami warto jest posiadać latarkę ręczną, tylko nie jest ona niezbędnym minimum, dlatego na początek naszej obozowej przygody wystarczy czołowa, a jej moc na początku obozowych przygód nie ma większego znaczenia. Prym czołówkowy wiodą firmy Petzl i MacTronic, które mają idealnie dopasowaną cenę do jakości. Na pewno znajdzie się w ich ofercie idealna czołówka na obóz.
No i na koniec bardzo ważna część naszego ekwipunku, bez którego obóz harcerski nie byłby tym samym. Jest to pełne umundurowanie harcerskie, o którym szerzej piszę we wspomnianym już wcześniej artykule Od czego zacząć, czyli jak skompletować sprzęt nowego harcerza. Dlatego też ten punkt należy potraktować jako przypomnienie o tym, jak ważną częścią harcerskiego ekwipunku obozowego jest koszula mundurowa, nakrycie głowy czy odpowiednio dobrane spodnie.
Oczywiście pozycje, które wymieniłem to absolutne podstawy i nie wszystko co powinno się zabrać na obóz. Najważniejsza rzecz, która powinna nam przyświecać przy doborze oraz kupnie ekwipunku obozowego to to, że nie należy wybierać pochopnie, nie zawsze coś, co podoba się na pierwszy rzut oka okaże się później niedopasowane do naszych potrzeb. Dlatego też polecam serdecznie zadawać pytania sprzedawcy, nawet te najprostsze czy oczywiste, jak najwięcej czytać i 2 razy zastanowić się nad ostateczną decyzją. Jeśli dobrze dobierzecie sprzęt już przed pierwszym obozem, to posłuży Wam przez wiele kolejnych lat!
Miłego obozowania!
Redaktor: Mikołaj SokolskiŻycia ciekawy student I roku Zarządzania Państwem. Fan książek kryminalnych, sensacyjnych oraz fantasy. W wolnych chwilach wskakuje na rower szosowy lub gra w siatkówkę. Harcersko – szczepowy I Wrzesińskiego Szczepu Harcerskiego “Alfa”. |