Nie tak dawno temu przedstawiliśmy Wam czym są biegi na orientację, a dziś chcielibyśmy pokazać nasz subiektywny przegląd sprzętu, który może się przydać jeśli będziecie brali w zawodach w orienteeringu lub po prostu będziecie chcieli potrenować orientację sportową! Zebraliśmy tutaj trochę nowych informacji, jak i wskażemy miejsca, w których poruszaliśmy już tematy sprzętowe powiązane z tą dyscypliną lub pokrewnymi. Zapraszamy do lektury!
Kompas to zdecydowanie podstawa w tej dyscyplinie. Najczęściej wykorzystywane są kompasy kciukowe, które pozwalają przyspieszyć orientację mapy względem stron świata. Tutaj zdecydowanie warto polecić kompasy Moskwa – dostępne w czterech modelach kapsuł zwanych też sercami, a do wyboru są jeszcze cztery rodzaje płytek, na których się je montuje. Dzięki temu możemy spokojnie złożyć kompas o pasujących nam parametrach i dopasowany do naszej dłoni.
Jeśli chcielibyście dokładniej dowiedzieć się na temat tych kompasów, to zapraszamy do poradnika Kompasy Moskwa – jak wybrać i złożyć, gdzie znajdziecie opisy wszystkich modeli.
W zależności od długości i intensywności zawodów czy po prostu rodzaju imprezy na orientację może zaistnieć potrzeba zabrania ze sobą dodatkowego ekwipunku, jak kurtka czy prowiant.
Może to być nerka, która nie będzie przeszkadzała przy bieganiu, a pomieści najbardziej podstawowe wyposażenie – na przykład Deuter Neo Belt lub trochę bardziej rozbudowana i mieszcząca wygodnie bidon nerka z serii Deuter Pulse.
Nerka Deuter Pulse Four EXP
Nerka biegowa Deuter Pulse One
Nerka biegowa Deuter Neo Belt I
Jeśli chodzi o plecak to możemy tutaj spokojnie wykorzystać na przykład plecaki biegowe, które dobrze spisują się w trakcie intensywnego ruchu, ruszając się razem z ciałem, a nie niezależnie od niego, co bardzo by przeszkadza w trakcie biegu. Może to być plecak, który pomieści bukłak i niewiele więcej, jak też plecaki o pojemności nawet 30 litrów. Temat doboru plecaka do biegania poruszaliśmy już na łamach naszego bloga w notce Plecaki biegowe i do marszów. Czym się charakteryzują? Jak wybrać właściwy?, do której lektury serdecznie zapraszamy!
Jedno jest pewne – tradycyjna latarka ręczna na pewno się nie sprawdzi. Używanie jej przy jednoczesnym orientowaniu mapy z kompasem i jej czytaniem będzie na pewno bardzo niewygodne. Z pomocą przychodzą tutaj latarki czołowe. Przy jej wyborze na pewno warto zwrócić uwagę na regulowany poziom światła – przy sprawdzaniu trasy biegu czy lokalizacji następnego punktu na mapie wygodniejsze jest słabsze, rozproszone światło, które nie będzie oślepiać, a gdy jesteśmy w ruchu dobrze jest zwiększyć zasięg świecenia by móc dostrzec ewentualne przeszkody przed nami.
Możemy tutaj szukać tańszej czołówki, która będzie oferowała ręczną zmianę trybów za pomocą przycisku lub profesjonalne latarki z systemem Reactive Lighting – automatycznie dopasowującym sposób świecenia do wykonywanej aktywności! Taką latarkę produkcji firmy Petzl testowaliśmy i nasze opinie znajdziecie we wpisie: Testujemy latarkę Petzl Tikka RXP.
Jeśli chodzi o akcesoria dla biegaczy na orientację, to jest to baaardzo szeroka kategoria. Mogą tutaj znaleźć się chociażby zegarki czy pulsometry, jak również chociażby okulary, a całkiem osobną kategorią jest oczywiście odzież, której warto by było poświęcić osobną notkę.
Wspomnimy tutaj jednak o jednym z naszych ulubionych dodatków odzieżowych – chuście wielofunkcyjnej zwanej buffem, bufką czy szalokominem. Można z niego zrobić czapkę, szalik, założyć jak opaskę czy frotkę na nadgarstek. Sky is the limit! A jednocześnie zajmuje tak mało miejsca i niewiele waży, że warto zabrać ją zawsze ze sobą!
Redaktor: Mateusz KoniecznyUwielbia podróżować – zwłaszcza na Bałkany lub Wschód – po to, by zjeść coś, czego jeszcze nie jadł i wypić coś, czego nigdy nie pił. Chyba, że jedzie w góry – wtedy może nie jeść i nie pić, żywi się widokami i powietrzem. Z wykształcenia etnolog, co z pewnością mocno wpłynęło na jego sposób postrzegania spotykanych w drodze osób i kultur. Do internetu wdzwaniał się już w roku 2000, a w 2001 założył pierwszego bloga. |